Európában pluszban járnak a részvénypiacok, Frankfurtban 0,5, Párizsban 0,1, Londonban 0,3 százalék az emelkedés eddig. Ebben a gyorsjelentés-dömpingnek és egy viszonylag kedvező francia GDP-adatnak, és nem utolsósorban a remek tegnapi tengerentúli zárásnak lehet fontos szerepe.
Új rekordot ért el az amerikai részvénypiac tegnap, az S&P 500 még sohasem volt 4219 ponton. Az emelkedést a Facebook meglepően jó gyorsjelentése és az új GDP-adat hajtotta. Ez a bankok, a Big Tech és a Big Oil (a nagy tech-cégek és olajmultik) napja volt. Az S&P 500 indexen belül a pénzügyi részindex 1,8, az energiaszektoré 1,1, a Nasdaq 100-as pedig fél százalékkal emelkedett.
Ma viszont az amerikai határidős indexek 0,1-0,3 százalékkal lejjebb vannak. Ázsiában jelentős mínuszokat látni, egy-másfél százalékos eséssel zártak a főbb indexek. Pedig a Caixin kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index jobb lett a vártnál.
Itthon a BUX index szerény pluszból nullába csorgott le a délelőtt folyamán. Vigasz lehet, hogy pont ennyit hozott ma a varsói WIG 20 mutató is. Az OTP lényegében nem változik, a Mol egy ezrelékkel esik csupán, a Richter és a Telekom pedig ugyanennyivel felfelé megy.
A forint viszont megint erősödik, átlépte a 360-as határt is az euró, most 359,50. A dollár izmosodik, az olaj esik, az ipari fémek drágulnak.
Szép magas OTP-célár
Céláremelés érkezett az OTP-re az Equilor Befetetési Zrt. szerint. Az Autonomous Research elemzője emelt 18 149 forintra az eddigi 17 172 forintról, és továbbra is felülteljesítést vár a részvénytől.
Jelentett az S&P 500 cégek fele, az összkép pozitív
Vegyes gyorsjelentések érkeztek tegnap este és ma reggel a KBC Equitas szerint. Az S&P 500 komponensei közül a cégek több mint fele már túlvan a jelentésén. A növekedés összességében jobb az elemzői várakozásoknál.
- A Twitter jelentése vegyesre sikerült. A bevétel és a nyereség magasabb a várakozásoknál, de a napi aktív felhasználók száma kevésbé bővült.
- Nem fékez az Amazon, 44 százalékos növekedéssel 108,5 milliárd dolláros bevételt mutatott ki.
- A Nio elektromosautó-gyártó az egy évvel ezelőtti 1,60 jüanos részvényenkénti veszteséget 0,23 jüanra mérsékelte. Az előrejelzése szintén pozitív meglepetés.
- A várakozásoknál jobbak lettek az Erste számai, a BNP Paribas is felülmúlta a legfontosabb sorokon az elemzői konszenzust.
- Az AstraZeneca várakozáson felüli bevételt és tisztított EPS-t ért el.
- A Gilead amerikai gyógyszergyártó is vegyes képet mutat, az EPS hozta az elemzői becslést, de a teljes bevétel elmaradt attól.
Ma is jönnek izgalmas jelentések, mint az Exxon és a Chevron olajóriások és még sokan mások.
Még egy csokor fontos gyorsjelentés
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint pedig:
- Az EBay e-kereskedelmi portál árbevétel és profit soron is felülteljesítette a Wall Street-i elemzők prognózisát, de a második negyedéves kilátások aggasztják a befektetőket.
- Jót jelentett a Qualcomm és a jelenlegi negyedévre a vártnál kedvezőbb előrejelzést tett közzé.
- A McDonald’s árbevétel soron 90 millió dollárral meghaladta az elemzői prognózist.
- Felülteljesített a negyedévben a Caterpillar.
- Gyorsjelentés után emelkedett a Comcast médiavállalat.
A platinaékszer ismét divatba jöhet
Az ékszerek iránti kereslet megélénkülhet az idén a Platinum Guild szerint – írja a Mining Weekly. A szakmai szervezet által megrendelt, 2021 első negyedévében készült felmérés pozitív hangulatot jelez az ékszeriparban.
A luxuscikkek forgalmazói a 2020-as, kihívásokkal teli évet követően jó hangulatot, erős keresletet jeleznek előre a következő 12 hónapra. A négy kulcsfontosságú platinaékszer-piacon, Kínában, Indiában, Japánban és az Egyesült Államokban több mint 2000 ékszervásárlót és -viselőt interjúvoltak meg 18-65 éves kor között. A legtöbb fogyasztó pozitívnak érzi országa gazdasági jövőjét, nagyobb hajlandóságot érez a kiadásokra és “erősebb étvágyat a drága ékszerek iránt”.
A platina az ezüsthöz, palládiumhoz képest hosszú távon még mindig alulteljesítő. Rövidebb távon azonban emelkedése az aranyat már lekörözte. (Lásd a grafikonokat.)
Bitcoin-pofonok, ether-hátszél
A bitcoint sok jó hír mellett egy sor nagyobb pofon is érte mostanában. Például:
- A Tesla eladott.
- A Facebook a pletykák vagy remények ellenére nem vásárolt belőle.
- A Coinbase-részvénykibocsátás körüli hurráoptimizmus, “hype” hamar lecsengett.
- Bezárt két török kriptodeviza-tőzsde, letartóztatások voltak, a kár elérheti a milliárd dolláros nagyságrendet.
Ehhez képest az árfolyam napok óta stabil 53-55 ezer dollár között. Az ether viszont új és új csúcsokat dönt, a legújabb, tegnapi rekord 2798 dollár.
Az Ethereum azért teljesíti felül a bitcoint, mert a likviditása javult és a nyilvános Ethereum-blokklánc forgalma magasabb lett
– ebben az idézetben főleg az az érdekes, hogy ki mondta. Nem egy önjelölt elemző, akikből rengeteg van, hanem a JPMorgan.
Központosítanák a decentralizációt – rábíznád bitcoinodat a török államra?
Elképesztő ötlete van a török államnak a – valószínűleg részben saját maga által okozott – kriptodevizaváltó-csődök problémájára.
Törökország azt tervezi, hogy szabályozza a kriptodevizák piacát, miután két helyi tőzsde (Thodex, Vebiton) összeomlott. A kormány egy magas rangú tisztviselője szerint központi letétkezelő bank létrehozását tervezik a partnerkockázat kiküszöbölésére. A hatóságok a kereskedő vállalkozások vezetőinek szakképzettségére való előírást vezetnének be, és a cégalapításhoz szükséges minimális tőkeelőíráson is gondolkodnak – mondta a tisztviselő a Bloombergnek.
A decentralizált kriptodevizák központosított őrzése fából vaskarika, szembe megy mindennel, amit a bitcoin előnyének és fő tulajdonságának tartanak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.