4p

Az értékesítésnek köszönhetően milliárdos osztalékot tudott Tiborcz István kivenni a Hotel VSGRD Kft.-ből.

A cikk eredetileg az mfor.hu-n jelent meg.

Gyakorlatilag az eredeti, május 31-ei határidőben nyújtotta be a cégbírósághoz a Tiborcz István közvetett tulajdonában lévő Hotel VSGRD Kft. a tavalyi évről szóló éves beszámolóját, mely jelentős pénzforgalomról árulkodik. Mint ismert, ez az a cég, melyen keresztül a miniszterelnöki vő még 2017-ben megszerezte Visegrádon a félbehagyott, üveghegy-hotelnek becézett szállodát. A megjelent hírek és nyilvános dokumentumok alapján bár terítéken lehetett a szálló befejezése, túl sokat nem haladhattak, így végül alig két évvel később, 2019-ben lepasszolták azt a szintén NER-körbe tartozó Szíjj László érdekeltségének.

Mint arról laptársunk elsőként beszámolt, az Érdi Járási Hivatal Környezetvédelmi Osztályának benyújtott újabb környezetvédelmi hatástanulmányból derült ki, hogy már a MINERVA V50 Ingatlanfejlesztő Alap nevében eljáró - Szíjj László által birtokolt - MINERVA Befektetési Alapkezelő Zrt. jegyzi a dokumentumot. Ennek köszönhetően nyilvánvalóvá vált, hogy Tiborczék lemondtak a luxushotel befejezéséről.

Tiborcz István - kép: BDPST Zrt.
Tiborcz István - kép: BDPST Zrt.

A tranzakció pedig sokat hozott a konyhára. Az elmúlt években már-már tetszhalott állapotban vegetáló Hotel VSGRD-nak ugyan értékesítésből származó bevétele ezúttal sem volt, cserébe a korábbi 7,2 millió forint után 3,65 milliárdot számolt el egyéb bevételként.

A kiegészítő mellékletből kiderül, ez a 3,65 milliárd forint a félbehagyott luxushotel eladásából származó bevétel.

Ebből pedig arra következtethetünk, hogy jókora felárral sikerült Tiborcz István cégének túladnia az ingatlanon. A sajtóban korábban megjelentek szerint a vételár 2017-ben 1,6 milliárd forint körül lehetett. Ha ezt elfogadjuk, több mint kétszeres haszonnal sikerült megszabadulnia a félbehagyott szállodától a miniszterelnöki vőnek. Hogy ennek utánajárjunk, visszakerestük a Hotel VSGRD Kft. 2017-es beszámolóját, hátha abban is árulkodnak a számok a vételárról.

Ennyire beszédes azonban nem volt az a dokumentum. Mivel azonban érdemi tevékenységet akkor sem végzett a cég, így jelentős pénzmozgás sem volt, ezért egy milliárdos ingatlanvásárlás szembeszökő a kimutatásban. Ami biztos, hogy pénzügyi műveletek bevételeként 1,03 milliárd forintot számoltak el. Itt jellemzően kapott kamatokat, osztalékot, illetve kölcsönöket és hiteleket számolnak el a cégek. Vagyis azt jó eséllyel feltételezhetjük, hogy ennyi kölcsönt kapott a cég az ügylethez.

Emellett a cég tulajdonába került ingatlant 1,9 milliárd forintos értéken szerepeltették a könyvekben, ez azonban a szabályok szerint nem egyenlő a vételárral. Ezt igazolja az a tény is, hogy a 2019-es kimutatásukban a luxushotel eladása miatt 2,35 milliárd forintról nullára csökkent a tárgyi eszközök értéke a mérlegben. Egyszerűen megfogalmazva tehát a könyvekben 2,35 milliárdos értéken szereplő félkész hotelt adták el 3,6 milliárd forintért.

Ezzel a tétellel szemben az ingatlan kivezetése miatt a könyv szerinti értéknek megfelelően 2,4 milliárdos egyéb ráfordítást kellett elkönyveni. Ennek eredményeként 1,2 milliárd forintos üzemi szintű nyereséget mutathatott ki a társaság. A pénzügyi eredmény és az adófizetési kötelezettség miatt végül 1,21 milliárd tiszta nyereség maradt a cégben, szemben az előző évi 55 millió forintos veszteséggel.

A tavalyi nyereséget azonban nem hagyják bent a cégben Tiborczék. A közvetlen tulajdonos, Longoria Holding Zrt.-n keresztül osztalékként visszautaltak 1,075 milliárd forintot a Tiborcz István közvetlen tulajdonában álló BDPST Zrt.nek.

Összefoglalva tehát Tiborcz István feltételezhetően 1,5 milliárd forint körüli összegért megvette a befejezetlen visegrádi luxushotelt, amire gyakorlatilag semmit sem költött - a könyv szerinti értéke az ingatlannak ugyanis érdemben nem változott. Majd két évvel később azt továbbértékesítette 3,6 milliárd forintért Szíjj Lászlónak és érdekeltségének. A tranzakción nyert milliárdos összeget pedig osztalékként utalta ki magának a miniszterelnöki vő.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG