Az építkezés színhelyén megtartott sajtóeseményt Sárhegyi István, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg. Felidézte, hogy a bokrétaünnepség középkori hagyomány, amellyel az építtető és az építők az épület szerkezetének elkészültét közösen ünneplik. Ilyenkor az épület legmagasabb pontjára kitűznek egy bokrétát, amiről az ünnepség a nevét kapta. A vezérigazgató köszönetet mondott a generálkivitelező ZÁÉV Zrt.-nek, hogy már márciusban eljutottak az épület szerkezetének elkészültéig, a 2024. május 6-ai ünnepélyes alapkőletétel után.
Fotó: 4iG
„Ez Magyarország történetének legnagyobb űripari beruházása” – emelte ki beszédében Sárhegyi István. A vezérigazgató kiemelte, hogy a 4iG Csoport az IT, a telekommunikáció és a digitális infrastruktúra mellett létrehozta a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vállalatot, amely holding égisze alatt centralizálták valamennyi űr- és védelmi ipari tevékenységüket.
Sárhegyi hangsúlyozta, hogy a Remred közel öt évtizednyi magyar űrkutatási tapasztalat örököse. A vállalat több mint 130 fős űrmérnöki és technikusi csapata nemcsak hazai, hanem regionális szinten is vezető szerepet tölt be az űreszközök fejlesztésében, gyártásában és tesztelésében.
„Tedd, vagy ne tedd, de semmikép ne csak próbáld’” — foglalta össze a cég filozófiáját beszédének végén Sárhegyi István vezérigazgató.
Zábori Balázs, a Remred Zrt. technológiai igazgatója beszédében kifejtette, hogy szerinte a jövő gazdasági nagyhatalmai azok az országok lesznek, amelyek már most befektetnek a világűrbe. Hangsúlyozta, hisz abban, hogy többek között ezzel az építkezéssel Magyarország jövőjét alapozzák meg. „Nem csupán egy gyártócsarnokot építünk, hanem egy innovációs központot” – fogalmazott.
„Az emberiség nagy kalandja csak most kezdődik” — zárta beszédét a technológiai igazgató az Űrszekerek ikonikus mondatával.
Biztonsági és szuverenitási kérdés
„Az űripar óriási lehetőséget rejt magában, amelyben nem akarunk lemaradni, részt veszünk a globális versenyben. A 4iG Csoport által megvalósított martonvásári Remtech űrtechnológiai gyártó- és innovációs központ fontos lépés a magyarországi űripari ökoszisztéma további fejlesztésében, illetve abban, hogy meghatározó űripari szereplővé válhassunk a régióban. A magyar műholdgyártási képesség ráadásul nem csupán gazdasági, hanem biztonsági és szuverenitási kérdés is” – emelte ki a Remtech bokrétaünnepségén Nagy Márton.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy a tárcája dolgozik Magyarország űrstratégiájának megújításán és egy új űrtörvény előkészítésén. Kiemelte, hogy a jogszabály megalkotása és a Nemzeti Űrügynökség létrehozása a kiemelt feladataik közé tartozik. A minisztérium figyelemmel kíséri az Európai Unió készülő űrtörvényét is, amely jelentős hatással lesz a hazai szabályozásra.
A miniszter emellett bejelentette egy felmérés elindítását, amely a magyar ipari vállalatok helyzetét, kihívásait és szükségleteit vizsgálja. Az eredmények alapján a kormány célja a hazai űripar versenyképességének erősítése és az új ipari ökoszisztéma kialakítása, amely az új űrstratégia alapjait is meghatározza.
Fotó: 4iG
Űreszközgyártás
Az 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. a régióban egyedülálló űripari ökoszisztémája három pillérből épül fel, melynek első pillére a Remtech űrközpontban megvalósuló űreszközgyártás — közölte a vállalat. A csúcstechnológiás gyártási kapacitást biztosító központ építése a napokban, az ütemtervnek megfelelően, újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen a 4 ezer négyzetméteres épület elérte legmagasabb pontját. A 4iG Csoporthoz tartozó Remred Zrt. Remtech névre keresztelt űrközpontját a várhatóan 2026 második felében adják át.
A jövő technológiáját képviselő, több mint 10 milliárd forintból megvalósuló martonvásári űrtechnológiai gyártóközpont építése 85 magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt. Az űrközpontban közepes méretű – legfeljebb 400 kilogrammos – műholdak gyártása, összeszerelése, integrációja és tesztelése zajlik majd, itt készül a HUSAT program 8 darab, alacsony földkörüli pályán keringő műholdja is. A Remtech olyan világszínvonalú innovációs központ lesz, amely szerteágazó technológiai képességekkel kapcsolódik a régiós K+F+I tevékenységekhez, a világ vezető űripari nagyvállalataihoz és űrügynökségeihez.
Fotó: 4iG
Műholdprogram
Az űripari ökoszisztéma második meghatározó pillére a nagyszabású HUSAT műholdprogram, mely keretében a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony földkörüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, illetve pályára állítani és üzemeltetni. A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. célja, a program kapcsán is, hosszú távú partnerségek kialakítása meghatározó nemzetközi iparági szereplőkkel.
Földi antennarendszer
A HUSAT programhoz kapcsolódó földi antennarendszer, valamint a két irányító és adatfeldolgozó állomás az ökoszisztéma harmadik kulcsfontosságú eleme. A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. már korábban megállapodást kötött a német CPI Vertex Antennentechnik vállalattal a HUSAT műholdjainak kommunikációját biztosító legmodernebb földi antennarendszer kiépítésére, melynek során az állomásokhoz központi antennarendszereket – összesen 8db, 9-11,5 méter átmérőjű parabola antennát és hozzátartozó rádiófrekvenciás eszközöket – telepítenek.
Teljes ökoszisztéma, és nemzetközi források
A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. egy teljes űripari ökoszisztémát épít a műholdak gyártásától az adatelemzésig, melyben fontos szerepet játszanak nemzetközi partnerségek is. Saját infrastruktúrájával, valamint a cégcsoport kapcsolódó IT és telekommunikációs kompetenciáival egyedülálló képességekkel és infrastruktúrával rendelkező vállalat lesz Közép-Kelet-Európában.
A közelmúltban elindított nemzetközi partnerségek nemcsak új távlatokat nyitnak a hazai űriparban, de segítségükkel jelentősen bővülhet az ESA-, EUSPA- és Horizon-források elérése is.