A 4iG Csoport, valamint a hozzá tartozó Remred Zrt. hétfőn Martonvásáron tette le Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét. A Remtech 85 főt foglalkoztató, gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas gyáregysége Európában egyedülálló moduláris technológiával, maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd - számolt be a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor.
A portál kiemelte, hogy a zöldmezős beruházást az űripari szabványoknak megfelelő, innovatív és az elérhető legmodernebb technológiai megoldásokkal látják el, az üzem energiaellátását önálló napelempark is biztosítja az átadást követően. A 4000 négyzetméteres technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO8 és ISO5 minősítésű tisztatér technológiával rendelkezik. Az üzemben rezgés-, sokk-, mechanikai-, termo-vákuum, klimatikus-, EMC/EMI-, és akusztikus tesztekhez szükséges rendszerek is helyet kapnak.
A lap felhívta a figyelmet továbbá, hogy a tervek szerint a hazai és a nemzetközi piaci igényeket is kielégítő gyártóközpont nem csupán a műholdtechnológia és az űripar kiemelkedő bázisa lesz. Olyan innovációs központ jön létre, amelyben a nemzetközi kooperációk mellett, a hazai tudásipar is megjelenik majd, számos ponton kapcsolódva az oktatáshoz és kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységekhez.
Ezután Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert idézte, aki az ünnepségen elmondta: a magyar műholdgyártási képesség nem csak gazdasági és biztonsági, hanem szuverenitási kérdés is egyben.
„Az űripar, a technológiai és védelmi ipari holdingvállalatunk részeként, a 4iG csoport hagyományos üzletágai - informatika, távközlés - mellett, a legnagyobb növekedési potenciállal rendelkező terület" - hangsúlyozta az ünnepélyes alapkőletételen elmondott beszédében Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke.
Sárhegyi István, a Remred alapítója, a 4iG csoport űripari és technológiai holdingvállalatának vezérigazgatója kiemelte, hogy már az űripari központ tervezésének fázisában a legnagyobb nemzetközi vállalatok és gyártó cégek ajánlották fel együttműködésüket, amely igazolja, hogy hatalmas a nemzetközi piaci igény az alacsony földkörüli pályán keringő műholdak, illetve a különféle űreszközök gyártása iránt - tette hozzá az Mfor.