Egyre komolyabb gondot okoz a élelmiszerláncoknak a garantált bérminimum kötelező emelése, számos COOP üzletet zárva tartanak hétfőnként, hogy kompenzálják a munkaerőhiányt. A legnagyobb magyar üzletlánc engedményeket kér a kormánytól, mivel sok boltja a 180 ezer forintra emelt garantált bérminimumot sem tudja kigazdálkodni - hangzott el az RTL híradójában.
A LIDL alkalmazottak már ötödével többet, bruttó 365 ezer forintot kereshetnek havonta, a TESCO átlgosan 10 százalékkal növeli a béreket, ami – pótlékokkal, túlórákkal – a bruttó 227 ezer forintot i elérheti. A SPAR Magyarország korábbi bejelentése szerint a legtöbb munkakörben minimum bruttó 200 ezer forint lesz a havonta megkereshető fizetés, de a cég dolgozóinak 13. havi fizetés is jár a cafeteria mellett. Az Auchan Magyarország szerint már 2017 novemberében több mint 13 százalékkal nőttek munkavállalóik fizetése.
Kiszorulnak a kisebb üzletek
A boltosok negyede, nagyjából 50 ezer ember multinacionális élelmiszeripari láncnál folytat munkatevékenységet, a legtöbben azonban kis- és középvállalkozásoknál, jellemzően a garantált bérminimumért dolgoznak. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke szerint nagyvállalatok most a kisebb szereplőktől fogják elcsábítani a munkaerőt, így a munkaerőhiány megmarad, csak inkább a kisboltos hálózatoknál fogja éreztetni hatását.
Sok helyen már a nyitvatartást is korlátozzák, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke elmondta: az élelmiszerlánc nagyjából 30 ezer embert foglalkoztat, ami 3 ezerrel kevesebb a szükségesnél. A hiány miatt a kisebb településeken már ki sem nyitnak az üzletek hétfőnként. Zs. Szőke Zoltán, a Szövetség elnöke hozzátette: üzleteik egy része belerokkanhat a garantált bérminimum kötelező emelésébe, ezért újabb, speciális járulékcsökkentésről tárgyalnak a kormánnyal, ami kifejezetten bajba került boltoknak segít. A Nemzetgazdasági Minisztérium hozzátette: folyamatosan figyelemmel kísérik a kisebb boltok számának alakulását.
Készülj a sokkra: nagyot ugrottak a magyar élelmiszerárak Úgy tűnik, decemberben csak az év végi akció miatt torpant meg az élelmiszerárak emelkedése, januárban viszont mindent bepótoltak az áruházak: közel 7 éve, 2011 májusa óta nem mértünk akkora éves áremelkedést felméréseink során, mint 2018 első Árkosár-körképében - ebben az is benne van, hogy a tavaly év eleji áfacsökkentések nem torzítják tovább a statisztikát. Nem csoda, hogy ismét történelmi csúcsra ért a nagybevásárlás ára. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |