Az Egyesült Államok legnagyobb vállalatainak vezetői többségükben cégük üzletét veszélyeztető kockázatot látnak a mesterséges intelligenciában (MI) több profitot ígérő segédeszköz helyett – idézte a Financial Times az Arize AI kutatási platform vizsgálatát, amely a tőzsdén jegyzett vállalatok jelentéseit böngészi.
A Fortune 500 vállalati listán szereplő cégek 56 százaléka „kockázati tényezőként” említi az MI-t legutóbbi éves jelentéseikben. Ez igencsak nagy változás ahhoz képest, hogy 2022-ben még csak 9 százalékuknál fordult elő ez a megjegyzés. Összesen 108 vállalat írt a generatív mesterséges intelligenciáról, tehát az emberi szöveg utánzására és realisztikus képek alkotására képes MI-ről. Ezeknek csak 33 százaléka lát lehetőséget ebben a technológiában.
Pro és kontra
Az előnyök között a költségcsökkentés, az innováció és az ügyintézés felgyorsítása szerepel a bizakodó vállalatok beszámolóiban. Ugyanakkor ebben az okosabb MI-t elemző csoportban a tejes 500-as listánál nagyobb arányban vannak azok a cégek, amelyek szerint a mesterséges intelligencia kockázatot jelent a működésükben. A 108 vállalat kétharmada vélekedik így.
Ugyanakkor főként attól tartanak, hogy versenytársaik megelőzhetik őket a mesterséges intelligencia hasznos felhasználásában, amivel előnybe kerülhetnek velük szemben a piaci versenyben. További veszélyforrás, hogy romlik a cég imázsa, például azért mert az MI felhasználásával etikai vétségbe keveredik, megsérti a magánélet szentségét vagy embereket bocsát el, miután a mesterséges intelligencia kitúrja őket az állásukból.
Túl sokba kerülhet az MI felhasználása
A vállalatok idegessége ágazatonként különböző. A szórakoztatóipari és médiacégek több mint kilencven százaléka lát kockázatot az MI-ben. A szoftverfejlesztők és a technológiai vállalatok esetén 86 százalék, a távközélési cégeknél több mint kétharmados, a pénzügyi, az egészségügyi szolgáltatóknál, a kiskereskedőknél, a fogyasztói javak gyártóinál 50 százalék ez az arány.
A számos kockázati tényező között a vállalatok megemlítik azt is, hogy az MI alkalmazására beláthatatlanul nagy összeget kell költeniük. A Salesforce szoftverfejlesztő vállalat az adatgyűjtés körüli etikai kihívásokra hívja fel a figyelmet. További gond a mesterséges intelligencia felhasználásának hiányos állami szabályozása, ezen belül az MI-modellek tudásanyagában rejlő szerzői jogsértések tisztázatlan helyzete.
A Vitaris gyógyszergyártó - amely a Pfizerből vált le - például arra figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligencia segítségével a beosztottak és a beszállítók vállalati titkokhoz vagy az alkalmazottak személyes adataihoz férhetnek hozzá.