Szigorította a gyermekekkel kapcsolatos videókra vonatkozó irányelveit a YouTube– írja a Reuters. A Google kezében lévő videómegosztó weboldal az utóbbi időben sok kritikát kapott, hogy nem képes a kiskorú nézőket a felnőtt tartalmaktól megvédeni. Az elmúlt héten a vállalat több mint 50 felhasználói csatornát törölt az oldalról, június óta pedig már több mint 3.5 millió videó esetében függesztette fel a hirdetéseket. A cég vezérigazgatója, Joanna Wright szerint a YouTube jelentősen megerősítette monitortevékenységét - jelenleg is több ezren dolgoznak azon, hogy a megfelelő tartalmak mellé kerüljenek a reklámok, ez a folyamat azonban több hónapig is eltarthat.
A YouTube a Google leggyorsabban terjeszkedő területévé vált profitszerzési szempontból, mivel rengeteg emberhez juttatja el videóit, miközben relatív kevés irányelvet fogalmazott meg a megosztott tartalommal kapcsolatban. Ez az üzleti modell azonban erős kritikákat kapott döntéshozók, állami szervek, partnerek és a szülők részéről: véleményük szerint a Google-nak jóval többet kellene tennie az erőszakos, szélsőséges tartalmak megjelenése ellen.
A vállalat a felhasználók értékeléseivel, szakértők és automatizált programok segítségével moderálja a weboldalt, az új irányelvek szerint pedig már olyan tartalmakat is el kell távolítaniuk, ahol fiatalkorúak bántalmazása látható – még ha nem is sérti kifejezetten az általános szabályzatot. Ezen felül a videók alatti komment-szekciót is letiltják, ahol gyerekekre szexuális megközelítésből hivatkoznak.
A nagyok már elálltak a reklámozástól
Az utóbbi hónapokban számos hír jelent meg a videómegosztó oldal radikális tartalmaival kapcsolatban. Márciusban a brit kormány tiltotta le hirdetéseit, miután az állami szektor reklámjai homofób és antiszemita videók mellett jelentek meg. Akkor olyan cégek léptek vissza, mint a Marks & Spencer, a Sainsbury’s és a McDonald’s, de a Barclays és a Tesco is felülvizsgálta partnerségét a vállalattal.
A szakértők szerint bár a nagy cégek elfordulása nagy kieséssel járhat, a Google rengeteg kis és középméretű vállalkozást is felvonultat oldalán, amelyeknek a televíziós megjelenés nem megengedhető anyagilag. |
Ez komoly profitkieséssel járt, az Egyesült Államok után Nagy-Britannia az Alphabet legjelentősebb piaca: tavaly csaknem 8 milliárd dollárt generáltak, főként hirdetéseken keresztül. A reklámok pedig azért is ilyen sikeresek az oldalon, mert a YouTube nem csak széles közönséget biztosít platformján, de a cégek saját adatbázisuk alapján tudják beállítani célközönségüket.
A hirdetések körüli problémákat viszont a legutóbbi amerikai választási kampány is súlyosbította, amikor is rengeteg hamis hír, vagyis „fake news” került a világhálóra. A sértő, gyűlöletkeltő tartalmak miatt akkor a Johnson & Johnson és a JPMorgan is visszalépett a reklámozástól. Habár a Google akkor is elköteleződött a szigorúbb szűrés mellett, hozzátették: minden percben több mint 400 óra videó anyag kerül fel az oldalra, így nincsenek könnyű helyzetben.
Gyűlöletbeszédért nem jár pénz
A YouTube reagálásként nem csak erősebb monitortevékenységgel próbálta visszanyerni a partnerek bizalmát: az új szabályzat szerint csak olyan videók mellé kerülhetnek reklámok, amelyek túllépték a 10 ezres megtekintésszámot. A kvóta elérése után pedig újabb felülvizsgálaton esik át a tartalom, a hirdetések csak ez után jelenhetnek meg.
Júniusban ismét asztalra került a kérdés, ezúttal már a szélsőséges, uszító videók blokkolása került előtérbe. A Google közleményében akkor kifejtette: az ilyen videók elé mostantól figyelmeztető üzeneteket helyeznek el, továbbá nem generálhat tulajdonosának bevételt – még akkor sem, ha a tartalom nem sérti egyértelműen az irányelveket.
A szűrőprogramok fejlesztése mellett a vállalat a szélsőséges csoportok elleni szervezetekkel is összeműködik, hogy minél gyorsabban tudják azonosítani az ilyen videókat. Hozzátették: az Iszlám Állam által toborzott tagokat terrorellenes reklámokkal célozzák meg, hátha meggondolják magukat.
Egyre durvább a cenzúra
Novemberben - az amerikai és a brit kormány nyomására - a YouTube már olyan videókat is letiltott, amelyek ugyan nem tartalmaztak erőszakot és gyűlöletbeszédet, de terrorgyanús személyeket mutatnak be és alkalmasak lehetnek a szélsőséges gondolatok megosztására. Az új szabály szerint több száz órányi anyagot távolítottak el, amelyek az Iszlám vallás történelmét mutatják be.
Az új szabályozást külső szakértők segítségével hozták létre, a Google vezető jogi tanácsadója szerint ez lehet a középút a szólásszabadság és a gyűlöletkeltő tartalmaktól mentes internetezés között. Ez persze nem akadályozza az oktató jellegű videók megjelenését a témában, a YouTube pedig már megjegyezte: nem hajlandó a továbbiakban szigorítani, mivel az átalakításokkal jelentős közönséget veszthetnének.
A YouTube és anyavállalata, a Google tehát nehéz helyzetben találta magát: nem csak az állami szabályozásnak kell eleget tenniük, de a vállalatok jó hírét és a szülői aggodalmakat is tudniuk kell kezelni, miközben a közönség egy szabad megosztó felületet szeretne látni, nem pedig egy túlcenzúrázott platformot.