Egy utas új elektronikus bérletét ellenőrzik. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Tarlós István főpolgármester felszólította a T-Systems német tulajdonosát, hogy a projekt kidolgozójaként és garantálójaként adjon magyarázatot a budapesti e-jegy értékesítési projektjének problémáira.
A főpolgármester elmondta, az ügy részleteiben a külső és belső vizsgálatok lezártáig nem kíván véleményt formálni, ugyanakkor az nem tetszik neki, hogy a német rendszergazda alamuszin lapít.
Német tulajdonost (pláne "német rendszergazdát" emlegetni egyébként kissé téves: a T-Systems 100 százalékos tulajdonosa a Magyar Telekom - aminek persze közel 60 százalékos tulajdonosa a Deutsche Telekom (amely messze nem 100 százalékban német tulajdon), de azért ettől még nem szokás német cégnek nevezni a Magyar Telekomot. A menedzsmentet pedig biztosan nem "rendszergazdák" alkotják. |
Tarlós István kijelentette, a BKK se nem előállítója, se nem finanszírozója a szóban forgó rendszernek, csupán egy szolgáltatást rendelt meg, amiért egyelőre egyetlen forintot sem fizetett ki - írja az MTI.
Mint ismert: óriási felháborodást alakult ki a BKK online jegyértékesítő rendszere körül, miután kiderült: az ezer sebből vérző rendszer egyik hibájára a figyelmet felhívó és azt a társaságnak azonnal jelentő 18 éves diáknál hajnalban rendőrök kopogtattak. Annak ellenére, hogy közismert volt, hogy a fiatalember nem rossz szándékból cselekedett, a BKK-nak a rendszert fejlesztő T-Systems mégis ismeretlen tettes ellen tett feljelentéstinformatikai rendszerének megzavarása miatt.
Az eljárás és a rendszer hibái miatt a cégek később bocsánatot kértek.
És ha ez nem lenne elég, a héten több mint háromezer ember adatai kerültek a 24.hu birtokába: nevek, e-mail címek, személyiigazolvány-számok és jelszavak. A portál forrása szerint a BKK új online jegyértékesítési rendszeréből szerezhették meg őket. A T-Systems Magyarország ugyanakkor azt közölte, nem tudnak adatvédelmi incidensről.
Tudják, kik és mennyiből támadták meg a rendszert?
Tarlós István kitért arra is, hogy a BKK informatikai rendszerét az eset után ért úgynevezett túlterheléses támadást mintegy 300 millió forintos költségvetésből bonyolíthatták le olyan személyek vagy szervezetek, akik vagy amelyek megengedhetik maguknak. A főpolgármester kérdésre válaszolva azt mondta, ezzel nem Soros Györgyre célzott, ugyanakkor másokat sem kívánt megnevezni.
100 ezer forint vs. 300 millió A SecureList korábbi összeállítása szerint egyébként egy DDoS-támadás ára 5 eurónál kezdődik, egy védettebb oldal támadása egy napra 400 dollárba kerül. |