Külföldön és Olaszországban is új gyárakat létesít az olasz Mapei építőipari nagyvállalat, néhol cégfelvásárlás útján. Otthon, Medigliában egy festékgyártót, Bariban egy alapanyaggyártó üzemet létesít. Portugáliában és Nagy-Britanniában adalékgyárat, Görögországban poralapú termékek előállítására alkalmas üzemet hoz létre és bővíti az ottani raktárbázist. Bekapcsolódik a szaúd-arábiai új óriásváros projektbe, Kanadában és az Egyesült Államokban poralapú termékek gyártását kezdik meg – közölte a cég budapesti sajtótájékoztatóján Luca Damia régiós vezető.
Lapunk kérdésére értékelte a közép-európai és a németországi építőipari konjunktúrát. Mint mondta, 25-30 százalékos az építőipar visszaesése az európai gazdaság motorjának számító Németországban, s ez kihatással van a teljes EU-s piacra, benne a közép-európaira is. Ennek ellenére átmenetinek vélik ezt, s új termékvonalakkal jelennek meg a német piacon.
Kitértünk az Ukrajna újjáépítését célzó hivatalos olasz kormányzati megnyilvánulásokra. Ezzel kapcsolatban azt kérdeztük, hogy volt-e már konzultáció a római kormány és a nagyobb olasz építőipari cégek között az újjáépítés konkrétumairól, de azt a választ kaptuk, hogy nem.
„Előbb-utóbb körvonalazódhat együttműködés, s a Mapei, mint a legnagyobb olasz építőipari cég, biztos érdekelt az ukrajnai projektekben való részvételben. Egyébként a határos Lengyelországban két gyárunk is működik, vélhetően az első körben azokat is bevonjuk, ha végre béke lesz és biztonsággal lehet az üzletre összpontosítani” – mondta.
A beszélgetésben utaltunk arra, hogy – nyilván a közelség és a hagyományok miatt – egyes lengyel építőipari cégek már konkrét kivitelezést is végeznek nyugat-ukrajnai ipari parkoknál. Szakmai körökben ismert továbbá, hogy más lengyel cégek, valamint cseh, német, francia és svájci építőipari vállalatok gyakorlatilag ugrásra készen várják, hogy üzlethez jussanak Ukrajnában. Varsóban tavaly két gazdasági fórum is volt ebben a témában.
A Mapei Csoport tavaly 4,1 milliárd eurós bevételt ért el, ami az említett európai visszaesést és stagnálást látva jó eredménynek számít. A csoport 10 százalékkal, 12500 főre növelte a létszámot. Az új üzemek létrehozása mellett felvásárlásokkal is terjeszkedett Dániában és Kanadában (profilgyártó cégeket vett) és Szaúd-Arábiában, ahol bitumengyártó vállalkozást vett át.
Itthoni terveikrők Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője azt közölte, hogy a tavalyi 33,5 milliárd forintos bevételt szeretnék feltornászni 38 milliárd forintra. Budaörsön új szakképzési központot hozak létre külső szakmabéli cégek számára, ezen kívül idén is támogatják a szakembereket és a kereskedőket képzési programokkal és rendezvényekkel, tovább fejlesztik a szakemberajánló rendszerüket.
Az ügyvezető szerint egyelőre kivárást tapasztalnak a kisebb és közepes építőipari cégek. A kereslet csak lassan indul be, egyelőre a nagyobb lendületre várni kell. A nagy kivitelezők és ingatlanfejlesztők viszont folytatják megkezdett beruházásaikat, azokat biztonsággal kiszolgálhatják, köztük a Mapei is. Általános alapanyagdrágulás volt már az idei 2,5 hónapban az ágazatban, a Mapei viszont nem tervez áremelést - nyugtatott meg kindenkit az ügyvezető.