5p

A világ geopolitikai átalakulása ipari forradalmat indított Európában, ám a változás elbukhat, ha nem áramlik elég tőke a zöld és a digitális transzformációba. Az öreg kontinens a világ perifériájára sodródhat.

Nils Aldag és Christian von Olshausen 2010-ben alapította meg Németországban a Sunfire vállalatot elektrolizálók gyártására. Aldag szerint ezzel egy kicsit megelőzték az energiatermelés forradalmi átalakulásának kezdetét, ami egy üzleti vállalkozás esetén nem szerencsés. Nem találtak olyan befektetőket, akik a hagyományosan konzervatív német pénzügyi piacon tőkét fektettek volna vállalkozásukba.

"Olyan volt ez az időszak, mintha a senki földjén bolyongtak volna" – jellemezte a 36 éves vállalkozó az akkori helyzetüket a Financial Timesnak nyilatkozva.

Az elektrolizálók a hidrogén előállításának alapeszközei. Ezek bontják a vizet oxigénre és hidrogénre, hogy azután az utóbbi energiaforrásul szolgáljon. Ha az ehhez szükséges energia alternatív forrásból, például napenergiából származik, akkor beszélünk zöldhidrogénről. Erre utal a német cég neve: a Sunfire.

Vajon merre tart az új ipari forradalom? Fotó: Depositphotos
Vajon merre tart az új ipari forradalom? Fotó: Depositphotos

Az első nagy változást Greta Thunberg svéd környezetvédelmi aktivista fellépése hozta. Az ő kezdeményezésére diákok tízezrei követelték a világ zöldátállását a klímakatasztrófa elkerülése érdekében. Ezzel divatos politikai témává tették az energiatermelés forradalmi átalakítását.

Aztán jött az orosz invázió Ukrajna ellen, ami az égbe lökte az európai energiaárakat. Egyes cégek visszafogták a termelésüket, mások csődbe mentek emiatt. A politikai döntéshozók pánikszerűen keresni kezdték a kiutat az energiaválságból.

Eljött a Sunfire és a hozzá hasonló cégek ideje

Az európai vállalatok szembekerültek azzal, hogy nagyon gyorsan meg kell szabadulniuk a hagyományos függőségeiktől. Főként az orosz gázfüggőségtől és Kína túlsúlyától a tiszta energiatermelés – a nap- és szélenergia – technikai eszközeinek gyártásában.

Az Európai Bizottság 2022 májusában állt elő az európai zöldenergia-termelés bővítésének tervével. Ugyanebben a hónapban a bizottság és az elektrolizálókat gyártó vállalatok aláírtak egy szerződést arról, hogy 2025-ig tízszeresére növelik Európa hidrogénelőállítási kapacitását. Ennek hatására a Sunfire megrendelésállománya a tízszeresére nőtt 2021-hez képest.

Feltámad az állami támogatás

Az energiatermelés átalakulása azonban csak az egyik eleme a világ geopolitikai-geogazdasági átrendeződésének. A másik, hogy a kormányok visszatértek a jó öreg protekcionizmushoz. És ebben az EU-val szemben az USA is kihívást támaszt. A washingtoni kormány 369 milliárd dollár adókedvezménnyel támogatja az úgynevezett tiszta ipari ágazatokat. Ez a magyar GDP másfélszeresének megfelelő összeg.

Válaszul az Európai Bizottság a fenntartható gazdaságot szolgáló technológiák bővítésének és a szén-dioxid-kibocsátás leépítésének 2030-ig szóló tervével állt elő (Net Zero Industry Act). A Bruegel kutatóintézet szakértői szerint valójában ezzel Európa visszatér az 1960-as évek ipari tervezésének időszakába. Felülírva az unió egyébként piacpárti gazdaságfilozófiáját.

A világon indult verseny tétjét mutatja a BusinessEurope szakmai szervezet márciusi jelentése. E szerint az energiaválság csúcsán, 2022-ben a gáz európai nagykereskedelmi ára 1000 százalékkal volt magasabb, mint 2019-ben. Eközben az USA-ban 200 százalékos, Japánban 100 százalékos volt a plusz. Ez mutatja, hogy az európai vállalatok eltúlzott energiaköltségeik miatt reménytelen helyzetbe kerülhetnek a világpiaci versenyben.

Ennek elkerülését szolgálják az EU erőltetettnek tűnő átállási céljai. Például az, hogy 2050-re az európai gazdaság nettó szén-dioxid-kibocsátásának nullára kell csökkennie. Peter Wilhelm, az európai bevásárlóközpontok szövetségének elnöke ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy kellene egy úti terv is, ami megmutatja, hogyan lehet e cél eléréséhez eljutni.

További fontos kérdés az átalakulás finanszírozása.

A BusinessEurope említett jelentése szerint az EU-ba irányuló közvetlen tőkebefektetések 66 százalékkal maradtak el 2021-ben a 2019-es összegtől. A vállalatvezetők sokat bírálják az EU-t azért, hogy a klímabarát fejlesztéseket támogató források átutalása elvész a bürokratikus ügyintézésben.

Ezt támasztja alá a Sunfire tapasztalata. Aldag elmondása szerint 18 hónap telt el azóta, hogy elindították pályázatukat egy 150 millió eurós támogatásra. (Ez 55,6 milliárd forint, a Lánchíd felújítási költségének a kétszerese. Azért egy ekkora összeg kifizetése előtt azért megremeghet az uniós bürokraták keze – a szerk.)

A szakértők nem mondanak sokat azzal, hogy az ipari forradalomban és a zöldátállásban folyó globális versenyben a lassúság az ellenfelek kezére játszik. Az energiatermelés átalakítását fel kell gyorsítani! Az innovatív gondolkodásra és a vállalkozói szellemre nagyobb szükség van, mint valaha.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezek a kínaiak Bahiába mentek, de a BYD gyárépítés „rabszolgái” lettek
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 15:45
A brazil tisztviselők 163 kínai állampolgárt találtak, akik „rabszolgasághoz hasonló körülmények között” dolgoztak a BYD kínai elektromos járműgyártó gyárának építkezésén a brazil Bahia államban.
Vállalat Ha ebben tétovázik Joe Biden, az felbosszanthatja Donald Trumpot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:15
A Nippon Steel és az U.S. Steel egyesülési terve, amely 15 milliárd dolláros üzletet jelent, az amerikai elnök elé került, aki a következő 15 napban dönthet a megállapodás sorsáról.
Vállalat Ezért zár be rengeteg amerikai Starbucks karácsonykor
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:13
Nem azért, hogy kedveskedjen a cég dolgozóinak, épp ellenkezőleg.
Vállalat Bizony, ekkora forgalommal indult a Gránit Bank kereskedése a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 08:29
A bank részvényeinek kereskedelme ünnepélyes keretek között kezdődött hétfőn.
Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG