6p

Az Ukroboronprom, vagy újabb nevén UDI a legnagyobb növekedést produkálta az előző évhez képest.

A Defense News összeállításában, a 2023-as adatok alapján, egyetlen ukrán vállalat került be a top 100-as listára. Az Ukrán Védelmi Ipar (angolul: Ukrainian Defense Industry UDI), korábbi nevén Ukroboronprom a 49. helyezést érte el, és 16 helyet javított besorolásán az előző évhez képest. Ezzel vezeti a listát a legnagyobb éves növekedésben, mivel a cég bevételei 72 százalékkal nőttek 2022-ről 2023-ra, elérve a 2,2 milliárd dollárt. A portál emlékeztet, hogy az UDI a megelőző évben is jól teljesített, bevétele a  2021-es 755 millió dollárról 2022-ben közel 1,3 milliárd dollárra nőtt, persze főleg Oroszország Ukrajna elleni inváziója miatt — írja a Defense News.

Tavaly a top 100-as listán szereplő vállalatok több mint háromnegyedénél nőtt az alaptevékenységgel, tehát a fegyvergyártásal és/vagy kereskedelemmel összefüggő bevétel, és a lista cégeinek összebevétele is megugrott 2022-ről 2023-ra. Mindez annak ellenére alakult így, hogy a globális védelmi piac az elmúlt öt évben ingadozó tendenciákat mutatott.

A legutóbbi 13 százalékos növekedés az orosz-ukrán háború, Izrael és a Hamász militáns csoport közötti gázai harcok, a Libanonban működő Hezbollah militáns csoporttal való összecsapások, illetve az Ázsia-Csendes-óceáni térségben fennálló vitatott területek és Tajvan függetlensége miatti feszültségek közepette történt. Ezekre az eseményekre válaszul a világ kormányai többet költenek a védelemre, ami viszont növeli az iparági bevételeket.

Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Fotó: UDI

Az Egyesült Államokban működő vállalatok túlsúlyban vannak a rangsorban, 48 listázott céggel. Nézzük, mely országok jöttek az amerikaiak után:

  • 48 cég: Egyesült Államok
  • 6 cég: Kína és az Egyesült Királyság
  • 5 cég: Németország és Törökország
  • 4 cég: Franciaország
  • 3 cég: Izrael és Dél-Korea
  • 2 cég: India, Olaszország, Norvégia és Spanyolország
  • 1 cég: Ausztrália, Kanada, Hollandia, Finnország, Írország, Luxemburg, Lengyelország, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Svédország és Ukrajna

Az Airbust - amelynek jelentős hadiipari részlege van - nem lehetett egyértelműen egy országhoz sorolni, mert fő irodája Franciaországban található, míg központja Hollandiában, így kimaradt a fenti listából.

Az idei listán jelentős hiányosságok is vannak. Ismételten nincsenek orosz vállalatok az összesítésben, mivel nem reagáltak a Defense News információkéréseire. Ezen kívül japán cégek sem szerepelnek.

Néhány magáncég, amely valószínűleg jelentős védelmi bevételt termel, mint például a General Atomics, úgy döntött, hogy nem szolgáltat adatokat, míg technológiai cégek, köztük az Amazon és a Google, nem közölnek teljes információkat védelmi bevételeikről, és nem is kívánták ezt megtenni a lista számára.

A Defense News nem vett fel a listára orvosi és gyógyszeripari vállalatokat, mivel a lista célja, hogy azokra a szervezetekre összpontosítson, amelyek fegyverrendszereket, katonai eszközöket és kapcsolódó technológiákat gyártanak.

A kínai vállalatok esetében egy agytrösztre támaszkodtunk az adatok biztosítása érdekében. A China Aerospace Science and Industry Corp. nem adott ki adatokat. Az állami tulajdonú szervezet utoljára két éve szerepelt a rangsorban, akkor a 14. helyet érte el, több mint 13 milliárd dolláros védelmi bevétellel 2021-ben. Idén sikerült információkat gyűjtenie a Defense News-nek két indiai vállalatról, azonban tudósítója továbbra is börtönben van – jegyzi meg az orgánum.

A rangsorolt török cégek esetében fenntartásokat kell alkalmazni, mivel néhány bevételi adatot az úgynevezett inflációs számviteli módszerek alkalmazásával számítottak ki az ország magas inflációs rátája miatt.

Érdekességként megemlíthetjük, hogy Kelet-Közép-Európából egy másik cég, a lengyel Polish Armaments Group is felkerült a legnagyobb száz vállalat közé.

Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Fotó: Defense News

Az UDI, korábbi nevén Ukroboronprom

Az UDI sikeréről nyilatkozott Olekszandr Kamisin, a stratégiai iparágak ukrán minisztere is és megjegyezte, hogy 2024 első felében az UDI tartotta a lépést — írja a Militarnyi. Ez a gyors növekedés, a háború alatti állami megrendelések növekedése mellett, részben az UDI és a külföldi védelmi óriások közötti technológiai együttműködésnek is köszönhető.

„Természetesen nem az a célunk, hogy minél előbb végezzünk egy bármilyen rangsorban. Sajnos ez a gyors fejlődés kritikus szükségszerűségből fakad. Azonban, ha ránézünk erre a rangsorra, láthatjuk, hogy Ukrajna győzelme után a védelemipar az egyik legfontosabb exportja lesz gazdaságunknak” – tette hozzá az ukrán miniszter.

Az Ukroboronprom 2023-ban végrehajtott átalakítása az Ukrán Védelmi Ipar Zrt.-vé (UDI) a védelmi szektor modernizálását célzó átfogó reformkezdeményezés kulcsfontosságú eleme volt. Az átszervezés, amely 2023 júliusában fejeződött be, a hatékonyság, az átláthatóság és a vállalatirányítás javítását célozta meg. Ennek részeként a vállalatot specializált alholdingokra osztották, amelyek a páncélozott járművekre, repülőgép-javításra és precíziós fegyverekre összpontosítanak. Új felügyelő testületeket és belső ellenőrzési struktúrákat is bevezettek a korrupciós kockázatok csökkentése és a cég számos vállalatának hatékonyabb működése érdekében. Az UDI-nál jelenleg körülbelül 67 ezer munkavállalót foglalkoztatnak — írja az Army Recognition.

2024-ben az UDI továbbfejlesztette gyártási kapacitásait és nemzetközi jelenlétét. A német Rheinmetallal együttműködve új műhelyt nyitott páncélozott járművek javítására és gyártására. Termékpalettája kiterjedt modern aknákra, szovjet kaliberű lőszerekre és különböző drónokra, amelyeket NATO-tagországok támogatásával fejlesztettek ki. Ezek a fejlesztések tükrözik az ukrán védelmi ipar elmozdulását, és az UDI-t kulcsszereplővé teszik mind a nemzeti védelem, mind a globális fegyverpiac terén.

Emellett júliusban az UDI megnyitotta első nemzetközi képviseleti irodáját Washingtonban, amelynek célja a globális védelmi piacokon való jelenlét növelése. Ez a terjeszkedés összhangban van Ukrajna szélesebb célkitűzésével, hogy növelje szerepét a nemzetközi fegyveriparban, azzal az elvárással, hogy a védelmi export jelentős szerepet fog játszani az ország háború utáni gazdaságában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nem fizetne osztalékot az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 10:15
A tőzsdei cég közgyűlését április 25-én rendezik.
Vállalat Mélyponton a Tesla az év első negyedéve után
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 17:40
Elon Musk szélsőjobboldalinak látszó politikai szerepvállalása hozzájárult ahhoz, hogy az első negyedévben brutálisan bezuhantak cége szállításai.
Vállalat Véletlen lenne, hogy Rómában egy tűzben 17 Tesla megsemmisült?
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 15:41
Az olasz belügyminisztérium levélben fordult a rendőrséghez országszerte, hogy fokozzák a Tesla márkakereskedések biztonságát, miután az Elon Musk cég által gyártott elektromos autók közül 17 megsemmisült egy római tűzben.
Vállalat Az MBH Csoport elindítja a családi vagyonkezelési szolgáltatását
Bózsó Péter | 2025. április 2. 14:35
Az új MBH Forrás Zrt. és partnerei révén a csoport privátbanki ügyfelei számára elérhetővé vált a sokrétű új szolgáltatás.
Vállalat A Mol megvette az O&GD endrődi gázkitermelési érdekeltségeit
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:35
Ezzel a vezető hazai vállalat, reményei szerint „új lendületet” adhat a belföldi földgáztermelésnek.
Vállalat A Tesla eladásai márciusban ismét csökkentek Európában
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:40
Franciaországban és Svédországban a Tesla új autóinak eladásai immár harmadik egymást követő hónapban csökkentek, így a márka ezekben az országokban a leggyengébb első negyedéves eladási eredményét produkálta 2021 óta.
Vállalat Nagy Márton jelenlétében helyeztek bokrétát a 4iG űrközpontjára
Bózsó Péter | 2025. március 31. 17:35
A Remtech űripari gyártóközpont hétfői bokrétaavató ünnepségén a nemzetgazdasági miniszteren túl az Európai Űrügynökség (ESA) is képviseltette magát.
Vállalat A magyar kkv-szektor sokat profitálhat a kanadai kanadai cégek európai nyitásából
PR | 2025. március 31. 17:10
A globális gazdasági bizonytalanság és az egyre inkább eszkalálódó kanadai-amerikai vámháború új kihívások elé állítják a nemzetközi piacot és a tengeren túli vállalkozásokat. A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező Cégkassza Podcast legújabb epizódjának meghívott vendége ezúttal Nicholas Sarvari, a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke volt.
Vállalat Nagyot nőtt tavaly a Waberer’s is
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:54
Több mint 6 százalékkal növelte éves árbevételét a múlt év egészében a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s International Nyrt. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye pedig 5 százalékkal 45 millió euróra nőtt, ami rekordot jelent a vállalat történetében. Az eredmény bővülésében a biztosítási és szerződéses logisztikai szegmens játszotta a főszerepet. A vállalat számos olyan stratégiai beruházást és akvizíciót hajtott végre 2024-ben, amelyek a menedzsment szerint biztosítják a jövőbeni növekedést, és tovább diverzifikálják a logisztikai és a biztosítási tevékenységeit. A cég szerint a Waberer’s Csoport célja, hogy a régió egyik legmeghatározóbb komplex logisztikai szolgáltatójaként működjön.
Vállalat Bepöccent a Lego, a bírósághoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 16:21
Jogvita alakult ki egy holland cég és a Lego között márkanévhasználat miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG