6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukroboronprom, vagy újabb nevén UDI a legnagyobb növekedést produkálta az előző évhez képest.

A Defense News összeállításában, a 2023-as adatok alapján, egyetlen ukrán vállalat került be a top 100-as listára. Az Ukrán Védelmi Ipar (angolul: Ukrainian Defense Industry UDI), korábbi nevén Ukroboronprom a 49. helyezést érte el, és 16 helyet javított besorolásán az előző évhez képest. Ezzel vezeti a listát a legnagyobb éves növekedésben, mivel a cég bevételei 72 százalékkal nőttek 2022-ről 2023-ra, elérve a 2,2 milliárd dollárt. A portál emlékeztet, hogy az UDI a megelőző évben is jól teljesített, bevétele a  2021-es 755 millió dollárról 2022-ben közel 1,3 milliárd dollárra nőtt, persze főleg Oroszország Ukrajna elleni inváziója miatt — írja a Defense News.

Tavaly a top 100-as listán szereplő vállalatok több mint háromnegyedénél nőtt az alaptevékenységgel, tehát a fegyvergyártásal és/vagy kereskedelemmel összefüggő bevétel, és a lista cégeinek összebevétele is megugrott 2022-ről 2023-ra. Mindez annak ellenére alakult így, hogy a globális védelmi piac az elmúlt öt évben ingadozó tendenciákat mutatott.

A legutóbbi 13 százalékos növekedés az orosz-ukrán háború, Izrael és a Hamász militáns csoport közötti gázai harcok, a Libanonban működő Hezbollah militáns csoporttal való összecsapások, illetve az Ázsia-Csendes-óceáni térségben fennálló vitatott területek és Tajvan függetlensége miatti feszültségek közepette történt. Ezekre az eseményekre válaszul a világ kormányai többet költenek a védelemre, ami viszont növeli az iparági bevételeket.

Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Fotó: UDI

Az Egyesült Államokban működő vállalatok túlsúlyban vannak a rangsorban, 48 listázott céggel. Nézzük, mely országok jöttek az amerikaiak után:

  • 48 cég: Egyesült Államok
  • 6 cég: Kína és az Egyesült Királyság
  • 5 cég: Németország és Törökország
  • 4 cég: Franciaország
  • 3 cég: Izrael és Dél-Korea
  • 2 cég: India, Olaszország, Norvégia és Spanyolország
  • 1 cég: Ausztrália, Kanada, Hollandia, Finnország, Írország, Luxemburg, Lengyelország, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Svédország és Ukrajna

Az Airbust - amelynek jelentős hadiipari részlege van - nem lehetett egyértelműen egy országhoz sorolni, mert fő irodája Franciaországban található, míg központja Hollandiában, így kimaradt a fenti listából.

Az idei listán jelentős hiányosságok is vannak. Ismételten nincsenek orosz vállalatok az összesítésben, mivel nem reagáltak a Defense News információkéréseire. Ezen kívül japán cégek sem szerepelnek.

Néhány magáncég, amely valószínűleg jelentős védelmi bevételt termel, mint például a General Atomics, úgy döntött, hogy nem szolgáltat adatokat, míg technológiai cégek, köztük az Amazon és a Google, nem közölnek teljes információkat védelmi bevételeikről, és nem is kívánták ezt megtenni a lista számára.

A Defense News nem vett fel a listára orvosi és gyógyszeripari vállalatokat, mivel a lista célja, hogy azokra a szervezetekre összpontosítson, amelyek fegyverrendszereket, katonai eszközöket és kapcsolódó technológiákat gyártanak.

A kínai vállalatok esetében egy agytrösztre támaszkodtunk az adatok biztosítása érdekében. A China Aerospace Science and Industry Corp. nem adott ki adatokat. Az állami tulajdonú szervezet utoljára két éve szerepelt a rangsorban, akkor a 14. helyet érte el, több mint 13 milliárd dolláros védelmi bevétellel 2021-ben. Idén sikerült információkat gyűjtenie a Defense News-nek két indiai vállalatról, azonban tudósítója továbbra is börtönben van – jegyzi meg az orgánum.

A rangsorolt török cégek esetében fenntartásokat kell alkalmazni, mivel néhány bevételi adatot az úgynevezett inflációs számviteli módszerek alkalmazásával számítottak ki az ország magas inflációs rátája miatt.

Érdekességként megemlíthetjük, hogy Kelet-Közép-Európából egy másik cég, a lengyel Polish Armaments Group is felkerült a legnagyobb száz vállalat közé.

Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Fotó: Defense News

Az UDI, korábbi nevén Ukroboronprom

Az UDI sikeréről nyilatkozott Olekszandr Kamisin, a stratégiai iparágak ukrán minisztere is és megjegyezte, hogy 2024 első felében az UDI tartotta a lépést — írja a Militarnyi. Ez a gyors növekedés, a háború alatti állami megrendelések növekedése mellett, részben az UDI és a külföldi védelmi óriások közötti technológiai együttműködésnek is köszönhető.

„Természetesen nem az a célunk, hogy minél előbb végezzünk egy bármilyen rangsorban. Sajnos ez a gyors fejlődés kritikus szükségszerűségből fakad. Azonban, ha ránézünk erre a rangsorra, láthatjuk, hogy Ukrajna győzelme után a védelemipar az egyik legfontosabb exportja lesz gazdaságunknak” – tette hozzá az ukrán miniszter.

Az Ukroboronprom 2023-ban végrehajtott átalakítása az Ukrán Védelmi Ipar Zrt.-vé (UDI) a védelmi szektor modernizálását célzó átfogó reformkezdeményezés kulcsfontosságú eleme volt. Az átszervezés, amely 2023 júliusában fejeződött be, a hatékonyság, az átláthatóság és a vállalatirányítás javítását célozta meg. Ennek részeként a vállalatot specializált alholdingokra osztották, amelyek a páncélozott járművekre, repülőgép-javításra és precíziós fegyverekre összpontosítanak. Új felügyelő testületeket és belső ellenőrzési struktúrákat is bevezettek a korrupciós kockázatok csökkentése és a cég számos vállalatának hatékonyabb működése érdekében. Az UDI-nál jelenleg körülbelül 67 ezer munkavállalót foglalkoztatnak — írja az Army Recognition.

2024-ben az UDI továbbfejlesztette gyártási kapacitásait és nemzetközi jelenlétét. A német Rheinmetallal együttműködve új műhelyt nyitott páncélozott járművek javítására és gyártására. Termékpalettája kiterjedt modern aknákra, szovjet kaliberű lőszerekre és különböző drónokra, amelyeket NATO-tagországok támogatásával fejlesztettek ki. Ezek a fejlesztések tükrözik az ukrán védelmi ipar elmozdulását, és az UDI-t kulcsszereplővé teszik mind a nemzeti védelem, mind a globális fegyverpiac terén.

Emellett júliusban az UDI megnyitotta első nemzetközi képviseleti irodáját Washingtonban, amelynek célja a globális védelmi piacokon való jelenlét növelése. Ez a terjeszkedés összhangban van Ukrajna szélesebb célkitűzésével, hogy növelje szerepét a nemzetközi fegyveriparban, azzal az elvárással, hogy a védelmi export jelentős szerepet fog játszani az ország háború utáni gazdaságában.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Daimler Truck tömeges elbocsátásra készül Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 18:14
Körülbelül 5 ezer munkahely megszüntetését tervezi 2030-ig – jelentette be a haszongépjárműgyártó cég kedden.
Vállalat A BP vállalja a veszélyt, visszatér a megosztott országba
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:58
A BP 2025 utolsó negyedévében újra megnyitja irodáját a líbiai fővárosban, Tripoliban – közölte hétfőn a líbiai nemzeti olajvállalat, a NOC.
Vállalat Még mindig röpködnek a mínuszok Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc borászataiban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:40
2024 nagy kihvást jelentett a borászatoknak, és nem csak időjárási szempontból. Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc érdekeltségeiben továbbra is jelentős veszteségeket könyveltek el, egy szekszárdi vezető borászat irányítója ellen pedig eljárás indult és letartóztatták.
Vállalat Visszaestek a Mercedes eladásai
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:41
Nem veszik a Mercedeseket, csak Európában nőtt az eladások száma. 
Vállalat Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele
Herman Bernadett | 2025. július 8. 09:22
A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű.
Vállalat Az Apple visszaütne az Európai Bizottságnak
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:49
Pert indítottak.
Vállalat Ki tette az Estée Laudert világmárkává?
Elek Lenke | 2025. július 6. 17:14
Június 14-én, 92 éves korában elhunyt Leonard Lauder, Estée Lauder legidősebb fia, aki nemcsak egy sikeres üzletasszony örököse volt, hanem tehetséges menedzser is – a családi vállalkozást milliárdos nemzetközi nagyvállalattá bővítette. Azonban nem csak ezért emlékeznek rá a szakmában: az amerikai média úgy véli, hogy ő lett a szépségipar első influenszere, amikor ilyen fogalom még nem is létezett – emlékeztet rá a Kommerszant című orosz napilap.
Vállalat Papucshamisítókra csaptak le, a Birkenstockot próbálták másolni
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 09:41
Nem olcsó lábbelikről van szó.
Vállalat Moszkvai lakása ablakából kizuhanva meghalt a Transznyefty alelnöke
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 11:31
Életét vesztette Andrej Badalov, az orosz állami olajvállalat, a Transznyefty alelnöke – jelentette a TASZSZ hírügynökség.
Vállalat A Boeing a repülőknél is magasabbra szállhat
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 10:37
A vállalat 2,8 milliárd dollár értékű szerződést nyert el csütörtökön az Egyesült Államok kormányától két új generációs katonai műhold fejlesztésére és gyártására, további két műhold opciójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG