6p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukroboronprom, vagy újabb nevén UDI a legnagyobb növekedést produkálta az előző évhez képest.

A Defense News összeállításában, a 2023-as adatok alapján, egyetlen ukrán vállalat került be a top 100-as listára. Az Ukrán Védelmi Ipar (angolul: Ukrainian Defense Industry UDI), korábbi nevén Ukroboronprom a 49. helyezést érte el, és 16 helyet javított besorolásán az előző évhez képest. Ezzel vezeti a listát a legnagyobb éves növekedésben, mivel a cég bevételei 72 százalékkal nőttek 2022-ről 2023-ra, elérve a 2,2 milliárd dollárt. A portál emlékeztet, hogy az UDI a megelőző évben is jól teljesített, bevétele a  2021-es 755 millió dollárról 2022-ben közel 1,3 milliárd dollárra nőtt, persze főleg Oroszország Ukrajna elleni inváziója miatt — írja a Defense News.

Tavaly a top 100-as listán szereplő vállalatok több mint háromnegyedénél nőtt az alaptevékenységgel, tehát a fegyvergyártásal és/vagy kereskedelemmel összefüggő bevétel, és a lista cégeinek összebevétele is megugrott 2022-ről 2023-ra. Mindez annak ellenére alakult így, hogy a globális védelmi piac az elmúlt öt évben ingadozó tendenciákat mutatott.

A legutóbbi 13 százalékos növekedés az orosz-ukrán háború, Izrael és a Hamász militáns csoport közötti gázai harcok, a Libanonban működő Hezbollah militáns csoporttal való összecsapások, illetve az Ázsia-Csendes-óceáni térségben fennálló vitatott területek és Tajvan függetlensége miatti feszültségek közepette történt. Ezekre az eseményekre válaszul a világ kormányai többet költenek a védelemre, ami viszont növeli az iparági bevételeket.

Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Az UDI a nemzetközi piacra is készül
Fotó: UDI

Az Egyesült Államokban működő vállalatok túlsúlyban vannak a rangsorban, 48 listázott céggel. Nézzük, mely országok jöttek az amerikaiak után:

  • 48 cég: Egyesült Államok
  • 6 cég: Kína és az Egyesült Királyság
  • 5 cég: Németország és Törökország
  • 4 cég: Franciaország
  • 3 cég: Izrael és Dél-Korea
  • 2 cég: India, Olaszország, Norvégia és Spanyolország
  • 1 cég: Ausztrália, Kanada, Hollandia, Finnország, Írország, Luxemburg, Lengyelország, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Svédország és Ukrajna

Az Airbust - amelynek jelentős hadiipari részlege van - nem lehetett egyértelműen egy országhoz sorolni, mert fő irodája Franciaországban található, míg központja Hollandiában, így kimaradt a fenti listából.

Az idei listán jelentős hiányosságok is vannak. Ismételten nincsenek orosz vállalatok az összesítésben, mivel nem reagáltak a Defense News információkéréseire. Ezen kívül japán cégek sem szerepelnek.

Néhány magáncég, amely valószínűleg jelentős védelmi bevételt termel, mint például a General Atomics, úgy döntött, hogy nem szolgáltat adatokat, míg technológiai cégek, köztük az Amazon és a Google, nem közölnek teljes információkat védelmi bevételeikről, és nem is kívánták ezt megtenni a lista számára.

A Defense News nem vett fel a listára orvosi és gyógyszeripari vállalatokat, mivel a lista célja, hogy azokra a szervezetekre összpontosítson, amelyek fegyverrendszereket, katonai eszközöket és kapcsolódó technológiákat gyártanak.

A kínai vállalatok esetében egy agytrösztre támaszkodtunk az adatok biztosítása érdekében. A China Aerospace Science and Industry Corp. nem adott ki adatokat. Az állami tulajdonú szervezet utoljára két éve szerepelt a rangsorban, akkor a 14. helyet érte el, több mint 13 milliárd dolláros védelmi bevétellel 2021-ben. Idén sikerült információkat gyűjtenie a Defense News-nek két indiai vállalatról, azonban tudósítója továbbra is börtönben van – jegyzi meg az orgánum.

A rangsorolt török cégek esetében fenntartásokat kell alkalmazni, mivel néhány bevételi adatot az úgynevezett inflációs számviteli módszerek alkalmazásával számítottak ki az ország magas inflációs rátája miatt.

Érdekességként megemlíthetjük, hogy Kelet-Közép-Európából egy másik cég, a lengyel Polish Armaments Group is felkerült a legnagyobb száz vállalat közé.

Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Tavaly az ukrán cég növekedett a leggyorsabban
Fotó: Defense News

Az UDI, korábbi nevén Ukroboronprom

Az UDI sikeréről nyilatkozott Olekszandr Kamisin, a stratégiai iparágak ukrán minisztere is és megjegyezte, hogy 2024 első felében az UDI tartotta a lépést — írja a Militarnyi. Ez a gyors növekedés, a háború alatti állami megrendelések növekedése mellett, részben az UDI és a külföldi védelmi óriások közötti technológiai együttműködésnek is köszönhető.

„Természetesen nem az a célunk, hogy minél előbb végezzünk egy bármilyen rangsorban. Sajnos ez a gyors fejlődés kritikus szükségszerűségből fakad. Azonban, ha ránézünk erre a rangsorra, láthatjuk, hogy Ukrajna győzelme után a védelemipar az egyik legfontosabb exportja lesz gazdaságunknak” – tette hozzá az ukrán miniszter.

Az Ukroboronprom 2023-ban végrehajtott átalakítása az Ukrán Védelmi Ipar Zrt.-vé (UDI) a védelmi szektor modernizálását célzó átfogó reformkezdeményezés kulcsfontosságú eleme volt. Az átszervezés, amely 2023 júliusában fejeződött be, a hatékonyság, az átláthatóság és a vállalatirányítás javítását célozta meg. Ennek részeként a vállalatot specializált alholdingokra osztották, amelyek a páncélozott járművekre, repülőgép-javításra és precíziós fegyverekre összpontosítanak. Új felügyelő testületeket és belső ellenőrzési struktúrákat is bevezettek a korrupciós kockázatok csökkentése és a cég számos vállalatának hatékonyabb működése érdekében. Az UDI-nál jelenleg körülbelül 67 ezer munkavállalót foglalkoztatnak — írja az Army Recognition.

2024-ben az UDI továbbfejlesztette gyártási kapacitásait és nemzetközi jelenlétét. A német Rheinmetallal együttműködve új műhelyt nyitott páncélozott járművek javítására és gyártására. Termékpalettája kiterjedt modern aknákra, szovjet kaliberű lőszerekre és különböző drónokra, amelyeket NATO-tagországok támogatásával fejlesztettek ki. Ezek a fejlesztések tükrözik az ukrán védelmi ipar elmozdulását, és az UDI-t kulcsszereplővé teszik mind a nemzeti védelem, mind a globális fegyverpiac terén.

Emellett júliusban az UDI megnyitotta első nemzetközi képviseleti irodáját Washingtonban, amelynek célja a globális védelmi piacokon való jelenlét növelése. Ez a terjeszkedés összhangban van Ukrajna szélesebb célkitűzésével, hogy növelje szerepét a nemzetközi fegyveriparban, azzal az elvárással, hogy a védelmi export jelentős szerepet fog játszani az ország háború utáni gazdaságában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagy jelentőségű bejelentést tett a magyar gyógyszergyár
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 08:21
A Richter átadta biologikumok gyártására szolgáló új létesítményét Bovenauban, Németországban.
Vállalat Vége az ingyenebédnek, a meccsekért fizetni kell
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 20:38
Ez a kiskapu bezárul.
Vállalat Repülőrajtot vett a Waberer's új üzletága: komoly beruházást nyertek el
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 16:38
A Magyar Posta új csomaglogisztikai központjának kialakítására szóló tenderén a Waberer’s International leányvállalata, a WPL-Log Zrt. lett a befutó.
Vállalat Örömhírt kaptak a magyar gyógyszercégek is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 12:57
Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően.
Vállalat Ukrán aggályok húzhatták keresztbe egy magyar cég felvásárlási terveit
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:08
Állítólagosan nem akarták, hogy Budapestre kerüljön egy technológia.
Vállalat Egy vagyont költenek a közmédiások szépségére
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 16:33
Az MTVA-nak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, hogy kéernyősei a lehető legjobban mutassanak. 
Vállalat Szétcsapott Brüsszel, eurómilliárdos bírságok jöhetnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 12:53
Az EU bírósága helybenhagyta a Google-ra kiszabott több milliárd euró bírságot, miközben a legfelsőbb bírósága ugyancsak kedden támogatta az Európai Bizottság döntését, amely szerint az Apple-nek 13 milliárd euró bírságot kell fizetnie.
Vállalat Az MNB figyelmeztette az egyik hazai tőzsdei céget
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 06:31
A 4iG-nek a jövőben mindenkor határidőben eleget kell tennie a rendszeres tájékoztatási kötelezettségére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek.
Vállalat Kínai-Magyar Tudományos és Innovációs Nap
Márkázott tartalom | 2024. szeptember 9. 12:46
Szeptember 7-én, a Pujiang Innoviációs Fórum keretein belül került megrendezésre az első Kínai-Magyar Tudományos és Innovációs Nap Sanghajban.  A rendezvény célja a Magyarország és Kína közötti kutatási, tudományos és innovációs kapcsolatok megerősítése. Az eseményen számos magyar szakértő, vállalati és egyetemi vezető vett részt.
Vállalat Jön Elon Musk nagy bejelentése, egész Európát érinti
Kovács-Angel Marianna | 2024. szeptember 8. 18:29
Az önvezető autó álmát sokan és régóta kergetik, Elon Musk már több mint egy évtizede megígérte. Árulnak is valamit, amit önvezetésnek neveznek, de ez más, mint amit a reklám sugall. Jövő év elején Európában is piacra akarják dobni az autonóm rendszert, már ha meg tudják győzni a hatóságokat arról, hogy biztonságos. Küszöbön áll egy önvezető robottaxi bejentése is, amely alapjaiban forgathatja fel a személyszállítási piacot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG