Az IT fejlődésének jelenlegi üteme megnehezíti, hogy pontos jóslatokba bocsátkozzunk arról, hol leszünk évtizedekkel később. Azonban az egyértelmű, hogy a technológiáink évről évre intelligensebbek lesznek, és az embereknek, akik használják őket, tartaniuk kell velük a lépést.
"Abban biztosak lehetünk, hogy a hackerek továbbra is megtesznek majd mindent azért, hogy a saját rosszindulatú céljaik megvalósítására használják fel az új IT fejlesztéseket. Ugyanakkor azt leszögezhetjük, hogy bárhogyan is néz majd ki a világunk 30 év múlva, a kényelmünket és biztonságunkat most kell megalapoznunk. A technológia nem más, mint egy eszköz, és csak rajtunk áll, hogy jóra vagy rosszra használjuk" – mondta Alexander Gostev, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.
1. Robotok mindenhol
Valószínűsíthető, hogy hamarosan a világ lakosságának éppúgy tagja lesz több milliárd ember és több milliárd robot is, utóbbiak végzik majd a nehéz rutinmunkák nagy részét. Az emberek azon dolgoznak majd, hogy a robotok szoftvereit fejlesszék, és az IT iparág a robotoknak szánt programokat fejlesztő cégeknek ad majd otthont, mint ahogy most a felhasználók számára letölthető és telepíthető alkalmazások fejlesztésével foglalkozik.
(Fotó: 123rf.com) |
2. Gépiesített emberek
A robotok és az emberek közötti határok egy bizonyos mértékig elmosódnak. A transzplantációk során elektronikusan vezérelt mesterséges szerveket és protéziseket fognak használni. A nanorobotok a testben utaznak majd, hogy a gyógyszereket közvetlenül eljuttassák a beteg sejteknek, vagy mikrosebészeti beavatkozást hajtsanak végre. Speciálisan telepített érzékelők fogják figyelni az emberek egészségi állapotát, és a kapott adatokat egy olyan felhő alapú tárolóba továbbítják, amelyhez a háziorvosnak hozzáférése van. Mindez a várható élettartam jelentős megnövekedéséhez vezethet.
3. Okos otthonok
Az emberek olyan okos otthonokban laknak majd, ahol a legtöbb kényelmi szolgáltatás automatizáltan fog működni. A házat irányító szoftver gondoskodik majd az energia, a víz, az élelmiszer és az egyéb kellékek fogyasztásának méréséről és pótlásáról. A lakóknak csak arra kell ügyelniük, hogy legyen elég pénz a bankszámlájukon a kiadások fedezésére.
4. Hiperintelligencia
Végül a digitális alteregóink teljes mértékben kialakulnak egy különálló, globális infrastruktúrában, amely képes az önszabályozásra és részt vesz a bolygó életének irányításában. A rendszer kicsit hasonlóan fog működni, mint ma a TOR hálózat – a legaktívabb és leghatékonyabb felhasználók kapnak majd moderátori jogokat. A rendszer úgy lesz kialakítva, hogy elossza az erőforrásokat az emberek között, megakadályozva a fegyveres konfliktusokat és más, az embereket veszélyeztető akciókat.
5. Gyors és olcsó 3D nyomtatás
Nem csak a fárasztó házimunkáktól szabadulunk meg, bizonyos termékek gyártására sem lesz szükség többé. A 3D nyomtatók lehetővé teszik számunkra, hogy megtervezzük és megalkossuk, amire éppen szükségünk van, a háztartási eszközöktől és ruháinktól kezdve egészen az otthonunkat alkotó téglákig.
6. Nem lesz többé számítógép
Bár a PC volt az, amely elindította el az egész IT-robbanást, 2045-re feltehetőleg csak múzeumokban fogjuk viszontlátni. Hogy pontosabbak legyünk, nem egyetlen eszközre lesz szükségünk az adatok feldolgozásához – mert gyakorlatilag ezt csinálja a számítógép. Szélesebb felhasználási körű okos eszközök állnak majd a rendelkezésünkre, és ezek a kütyük fokozatosan átveszik majd a mai PC szerepét. Például a pénzügyi elemzéseket egy olyan szerver végzi majd, amelyet egy, az elektronikus dokumentumokkal foglalkozó szervezet irányít, nem pedig egy könyvelő a személyi számítógépen.
+1 Technofóbia
Mindazonáltal nem mindenki lelkesedik majd az új, robotikus világért. Új ludditák jelenhetnek meg, akik ellenzik az okos otthonokat, az automatizált életmódot és a robotokat. Az IT fejlesztések ellenzői el fogják kerülni az okos rendszerek, berendezések és a robotok használatát, és nem rendelkeznek majd digitális identitással - véli a Kaspersky Lab előrejelezése.