A két kínai online kereskedelmi óriás az idei év végi bevásárlási szezonban ráhajtott a játékok értékesítésére az észak-amerikai és az európai piacon is. Az elmúlt években nem a Temu és a Shein voltak azok az eladók, amelyeknél a szülők és nagyszülők megvették a gyerekeiknek és a unokáiknak szánt játékokat.
Ezeknél a termékeknél ugyanis különlegesen szigorú fogyasztóvédelmi követelményeket kell betartaniuk a kereskedőknek. Így ha elárasztanák az online piactereket a hamis és a koppintott termékek, az gyorsan magára vonná az érintett márkák és a fogyasztóvédelmi hatóságok, illetve civil szervezetek figyelmét.
Gyorsan nő a Temu piaci részesedése a játékoknál is
Márpedig a Temun és a Sheinen főként no name termékeket lehet kapni nagyon olcsón. A két platform azonban nem akarja kihagyni a játékértékesítés lehetőségét, hiszen a játékok világpiacának értéke 2023-ban 108,7 milliárd dollár volt – idézte a Reuters a Circana piackutató cég adatait. Az összeg nagyságrendjét jelzi, hogy megközelíti Magyarország éves GDP-jének a felét.
A Temu szóvivője szerint a cég piacerén két számjegyű tempóban nőtt az eladott játékok mennyisége éves összehasonlításban az elmúlt évben. Az amerikai vevők még mindig a hagyományos forrásokból –
Walmart, Target, Amazon – vásárolják meg a játékok 70 százalékát, ám a kínai kiskereskedő részesedése a Kantar piackutató cég adati szerint az elmúlt évi kilenc százalékról 13 százalékra nőtt.
Nem minden játékmárka él a Temu és a Shein kínálta lehetőséggel
A hitelkártya-szolgáltatók is arról számoltak be, hogy novemberben, azaz a bevásárlási szezon kezdetén mindkét kínai online kereskedőnél a kártyaforgalom növekedését tapasztalták. További jele a változásnak, hogy a játékgyártók szükségét érezték, hogy jobban odafigyeljenek a Temu és a Shein piacterére.
Van köztük olyan, amely keresi a lehetőséget termékei értékesítésére ezeken az új platformokon, míg mások, például a Mattel kerüli ezt, és disztribútorainak is megtiltotta, hogy a Temun vagy a Sheinenú árulják árukészletüket. Ezzel kihagyja az USA-ban évi 50 ezer dollárnál (19,7 millió forint) kisebb jövedelműek körében népszerű kínai portálok kínálta eladási lehetőséget.
Európában népszerűek a filléres Made in China termékek
Európában a 18 és 34 év köztiekre jellemző, hogy szívesen vásárolnak a Temu, a Shein és az Alibaba weboldalán játékokat. A Circana Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban végzett felmérése szerint az AliExpresss olyan olcsó Made in China termékeket árult, mint például az egydolláros játékpisztolyok. Az európaiak 39 százaléka vásárolt játékot ezeken a platformokon. A fiatalabbak körében 60 százalék ez az arány. Mindkét kínai online kereskedő azt kommunikálja, hogy szigorúan ellenőrzik az elektronikus piactereikre
felkerülő termékek származását és minőségét. Az értékesítőket úgy csábítják platformjaikra, hogy a megjelenésüket követő időszakban egy ideig nem kell közvetítői díjat fizetniük. Ezt követően jellemzően 10 százalék a tarifa.