Amelyik kormány emeli a sör árát, annak mennie kell – mondta állítólag Svejk, a derék katona a híres regényben. Ha ez így lenne, akkor sokkal gyakrabban váltogatnák egymást a kormányok, mert bár a sör nem hatósági áras, adótartalma magas. Valahol 40 százalék körül lehet, még az adó is adózik, mert a jövedéki adóra rárakják a áfát. (Bár még mindig jóval alacsonyabb, mint a cigarettáé.)
A mindenkori kormányok pedig előszeretettel emelik a luxuscikkek, köztük a sör adóját, ha pénzzavarba kerülnek – márpedig szinte folyamatosan pénzzavarban vannak. A 2013-as év elején például volt egy tíz százalékos jövedékiadó-emelés, ennek tulajdonítják, hogy abban az évben vissza is esett a fogyasztás. Az ezt követő áremelkedés jól megfigyelhető a grafikonon is.
A Magyar Sörgyártók Szövetsége már régóta győzködi a közvéleményt, hogy a jövedéki adó emelése a fogyasztás visszaesésén keresztül nem vagy alig növeli az adóbevételeket, így nincsen sok értelme. „Az elmúlt 5 év tapasztalatai alapján egyértelműen kimutatható, amikor nem növekedett a jövedéki adó, akkor a sörforgalom és az adóbevétel is növekedett. Ugyanakkor, amikor a jövedéki adó szintje növekedett, a forgalom csökkent, így az adóbevétel csak kis mértékben tudott növekedni” – írja a szervezet éves jelentésében. Márpedig a csökkenő sörfogyasztás miatt munkahelyek szűnhetnek meg.
Most azonban némi javulás látható a képben, a KSH adatai szerint ugyanis az utóbbi egy évben nem nőtt a palackos világos és minőségi sörök ára. Sőt, átlagosan két, illetve hat forinttal csökkent is májustól májusig, ez 1,0 és 2,6 százalékot jelent. Az éves visszatekintő inflációs ráta is alacsony volt, nulla körüli az utóbbi időben, ami főleg a rezsicsökkentésnek volt köszönhető.
Söralátét: Stop az adószörnyetegnek! Az Ön sörének majdnem felét ez az állat issza meg! |
De nem csak annak, hiszen az élelmiszerárak is csökkentek 1,5 százalékkal, ezen belül például a „kenyér és cereáliák” (gabonafélék) ára 3,4 százalékkal. Világpiaci árpaárakat ugyan nem találtunk, de a búza nemzetközi tőzsde ára egy év alatt (július 3-ig) 13 százalékkal esett a Stooq.com alapján. A grafikonon az is látszik, hogy a sör átlagos fogyasztói ára eléggé hullámzik, éven belül is fel-le ingadozik, amiben vélhetően az alapanyagáraknak és az adóváltozásoknak lehet a legnagyobb szerepe.
Az árcsökkenés ugyanakkor egy statisztikai átlag, nem biztos, hogy mindenütt érezni, nagy lehet a szórás. A Privátbankár rendszeres árkosár-felmérése, amelyet nagy üzletláncok fiókjaiban végzünk, májusban egyenesen 6,5 százalékos, júniusban 5,0 százalékos áremelkedést regisztrált - igaz, júliusban 0,1 százalékos csökkenést mértünk. (A legutóbbi árkosár-felmérés itt olvasható. A sörök űrtartalmának változásával itt foglalkoztunk.)
(Fotó: Fortepan, 1982-ből) |