Mac mini Server
Később kísérleteztek a Mac mini Serverrel, amely funkcióját tekintve azonos volt az XServe-vel. Képes volt weblapok, fájlok kiszolgálására, ráadásul alacsony volt az igénye. Las Vegasban egy adatközpontban 1200 egység üzemelt.
A Mac mini Server a mai napig működőképes, hiszen a napjainkig léteznek frissítések hozzá. A Sonnet a közelmúltban rukkolt elő az xMac mini Server Thunderbolt 3 Editionnel.
Mi volt a gond a Mac Pro kapcsán?
2013 őszén mutatták be az új Mac Pro-kat, melyeket elsősorban irodai munkára terveztek. Persze ez nem jelentett akadályt azok számára, akik szerverteremben szerették volna elhelyezni, ám volt egy apró bökkenő. A ház függőlegesen helyezkedett el, a levegőt alulról szívta be a rendszer, majd felül távozott. A rögzítése megoldhatatlannak bizonyult.
A RackForestnél úgy próbálták orvosolni ezt a problémát, hogy PUR hab és hungarocell segítségével készítettek egy speciális állványt. Fekvő helyzetben rögzítették, a levegőt hidegfolyosóról szívta magához, majd melegfolyosóra áramoltatta ki. Hamarosan jött a professzionális, ám költséges megoldás, mellyel kettő Mac Pro-t lehetett 4U helyre illeszteni.
Hogyan tovább, Apple?
2014-ben jött el az a pont, amikor az Apple a Mac mini Server szervertermi kompatibilitása ellenére ezt a vonalat elvágta. Ezt követően a vásárlók a Mac minit alkalmazták szervernek.
Az Apple termékei a vágók, grafikusok körében rendkívül népszerűek, csakúgy, mint a szoftverei. Az, hogy ők ragaszkodtak foggal-körömmel az Apple rendszeréhez, teljességgel érthető.
Van egy másik nyomós érv, mégpedig a pénz, amiért sokan a szervert látták a Mac-ben. A macOS Server 20 dollárért cserébe korlátlan számú gépre feltelepíthető.
Újabb fordulat
Az Apple 2018-ban kiadott 5.71-es frissítése nem tartalmazott open source szoftvert, így azok, akik DHCP, DNS, E-mail, VPN vagy webmegoldásokra vágytak, maguk voltak kénytelenek letölteni azokat, majd konfigurálni. Limitáltan volt használható a Profile Manager, s a Calendar, Contacts és Messages szoftverektől is el kellett köszönni.
Bár sokan megkongatták a vészharangokat, az új MacPro bejelentése meglepetésként hatott. A korábbi állóházas kialakítás mellett napvilágot látott, hogy a gép rendelkezni fog rack-kompatibilis verzióval. Lényegében tehát az új Mac Pro-k szerverterem-kompatibilisek lettek.