Fazekas Sándor miniszter háztáji sertéshúst tekint meg. |
A friss sertéshúsok beszerzési, illetve önköltségi ár alatti értékesítését vizsgálta egy nagykereskedelmi lánc öt üzletében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A hatóság oldalán található tájékoztatás szerint az ellenőrzés feltárta, hogy a forgalmazott termékek 44 százalékát az önköltségi árnál alacsonyabb fogyasztói áron adták el, ami sérti a kereskedők közötti tisztességes versenyt.
Nem csak ezzel volt baj
Jellemző hiba volt például az árképzés során, hogy a csomagolóanyag költsége nem jelent meg az árban, vagy – azon esetekben például, amikor a forgalmazott termékeket a kereskedő állította elő helyben, félsertés feldarabolásával – a plusz munkaigény költségeinek kihagyása. Ez utóbbi szintén jelentősen torzítja a piaci versenyt, hiszen a beszállítók ezektől a költségektől nem tudnak eltekinteni.
Az eljárás során 5 millió forint termékpálya felügyeleti bírságot szabott ki a hatóság.
Miért baj, ha olcsó?
Az árképzés az egyik leglényegesebb eleme a kereskedők közötti tisztességes versenynek, a kiegyensúlyozott élelmiszerellátásnak, a hazai élelmiszer-előállító vállalatok fennmaradásának, a munkahelyek és ezzel a fizetőképes kereslet megőrzésének - hívja fel a figyelmet a hatóság. A beszerzési árnál alacsonyabb fogyasztói árak hosszabb távú hatása a piac torzítása, valamint a kereskedők között kialakuló (gyakran fékezhetetlen) verseny, ami az áruellátásban jelentkező problémákhoz, majd később áremelésekhez vezet.
A sertés árát akarták csökkenteni – ez lett belőle Nem felhőtlen az öröm a magyar állattartók között a sertéshús áfájának csökkentése után. Hamar beigazolódni látszik a baromfisok félelme is: az év eleji 27 százalékról 5 százalékra történő sertésáfa-csökkentés miatt komoly árverseny alakult ki a termelők között. Részleteket ebben a korábbi cikkünkben talál >>>>> |