Nem áll le a kitermelés
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása.A Brent spot kőolaj ára a héten 48-52 dollár között változott, a heti átlagban közel két és fél dollárral csökkent az ár. A csökkenést az okozta, hogy az IEA után az OPEC is a növelte a kitermelést és az amerikai és európai kőolajkészletek több éves csúcson vannak. Már az a vélemény sem állja meg helyét, hogy az olajár elérte a mélypontját és a továbbiakban már csak felfelé mehet.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2,2 dollárral csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár már csak kevéssel van a határidős ár alatt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten 2,7 dollárra csökkent, mivel a határidős Brent ára 2,2, a határidős WTI átlagára pedig csak 1,5 dollárral csökkent. Az üzemanyagpiacokon az európai benzinexport lehetőségei tovább szűkültek, mivel az Egyesült Államok piaca jóval kevesebb import üzemanyagot igényel, valamint a közel-keleti finomítók fokozatosan befejezik a felújítási ciklust és visszatérnek a termelésbe. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, az előrejelzések szerint az amerikai dízelimport várhatóan mérséklődik az ősz folyamán, de Oroszországból, Ázsiából és a Közel-Keletről bőséges az import. Az európai belső árakat viszonylag magasan tartja az, hogy a Rajna vízszintje továbbra is sekély.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin a mediterrán piacon az héten 5 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 4,8% volt a csökkenés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 5,3 százalékos volt az árak mérséklődése. A benzin ára mindhárom piacon a hét első négy napján 30 dollár körül csökkent, majd az ötödik nap 1-2 dollárral emelkedett. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 5,7 százalékkal esett, az észak-európai piacokon 5,5-5,1 százalékos volt az árcsökkenés. Ezen a héten az üzemanyagárak tendenciája megegyezett a Brent ár változási tendenciáival.
A forint erősödött
A forint árfolyama a héten 272,4 forint/dollár körül ingadozott, 4,3 forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam erősödése felerősítette a forintban számított üzemanyagárak csökkenését.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 6,5 százalékos, az északnyugat-európai piacon 6,3 százalékos, míg az ARA piacon 6,8 százalékos árcsökkenés jelentkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 7,2 százalékos áresést jeleztek, az észak-európai piacokon 6,6-7 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve.
Mit jelent mindez a magyar autósoknak?
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 5-7 forint körüli mérséklődést jeleznek, a másik két piacon hasonló a csökkenés mértéke. A piaci tényezők alapján 4-6 forintnyi árcsökkentés várható. A gázolaj forintban mért ára esetében a mediterrán és az északnyugat-európai piacon 8-10 forintos csökkenést jeleznek az adatok. Mivel pénteken már egy 4 forintos csökkenést érvényesítettek, ezért további 3-4 forintos csökkentés várható.
A GKI Energiakutató számításai szerint a benzin ára 335 forint körüli szintre kerülhet, a gázolaj ára pedig várhatóan 341-343 forintra csökkenhet. Az elmúlt egy év során a benzin ára 16, a gázolaj ára 14 százalékkal csökkent.