Kreatin-nitrátot és teakrint (koffeinhez hasonló, purinvázas alkaloidot) mutatott ki a lengyel hatóság egy USA-ból származó, különleges táplálkozási célú élelmiszerben. A Cellucor C4 G4 Chrome Series nevű készítmény az EU több tagállamában, köztük Magyarországon is kapható - adta hírül a Nébih. Olyan nagyon kimutatni talán nem is kellett, hiszen a termékek címkéjén jól feltüntetik a nem engedélyezett összetevőket.
A hivatal összefoglalója szerint az elsősorban testépítőknek szánt Cellucor C4 G4 Chrome Series több ízesítésben kapható, különleges táplálkozási célú élelmiszer. A nem engedélyezett összetevőket – azaz a kreatin-nitrátot és teakrint – a Pink Lemonade ízesítésű készítményben mutatta ki a hatóság - írják. A webáruházak kínálatát végigpörgetve azt látjuk: a - címke szerint legalábbis - a többi ízesítés is ugyanezeket a hatóanyagokat tartalmazza.
Milyen készítmény...? Pontosítunk
Hétköznapi nyelvre lefordítva: az érintett termék egy edzés előtti "bedurrantó" avagy "pörgető", pre-workout készítmény. Valójában nem csak testépítők szednek ilyet, egy átlagos irodistával is előfordulhat, hogy a crossfit-edzés előtt fél órával megiszik egy pörgetőt. Alapesetben ezek arra szolgálnak, hogy ha éppen kevéssé motiváltnak, fáradtnak érezzük magunkat az edzés előtt, segítenek átlendíteni a holtponton, ráhangolódni az edzőtermi munkára. Többféle hatóanyaggal gyártják, a koffein egy jellemző (de nem kötelező) összetevője a pörgetőknek.
Segítenek a koncentrálásban, az intenzitás fokozásában, segítségükkel később fáradunk el, hamarabb oda tudunk állni a következő sorozathoz. Persze ez sem csodaszer, nem fog helyettünk felrántani 250 kilót - ráadásul aki ész nélkül használja, az egyrészt hozzászokik az összetevőkhöz (főként a koffeinhez), így egyre nagyobb adagot kell betolnia ugyanazon hatás eléréséhez, másrészt végül saját egészségét kockáztatja. Bár többféle típusa van, biztosan kijelenthető, hogy nincs rá szükség minden edzés előtt. Ahogy minden (edzéshez használatos) táplálékkiegészítő esetében, itt is fontos a megfelelő szakmai felügyelet: ne találomra kapkodjunk be bármit, a rossz kombináció különösen veszélyes lehet szervezetünkre. Forduljunk jól képzett edzőkhöz az étrend és a kiegészítők megválasztásához, hogy valóban segítsék az edzésmunkát, ne pedig az egészségünket tegyék tönkre - akkor is, ha csak a Soundra akarjuk kipattintani magunkat, és akkor is, ha egészségesebben akarunk élni az irodai tespedés helyett.
Mi volt a baj a pörgetővel?
A kereskedelmi forgalomból visszahívott termékben kimutatható kreatin-nitrát és a teakrin (címkén „theacrine” vagy „tetramethyluric acid”; „TeaCorTM”) nem engedélyezett, új élelmiszernek minősülő összetevő.
Új élelmiszernek nevezzük azokat az élelmiszereket, amelyeket 1997. május 15. előtt nem fogyasztottak jelentős mennyiségben az Európai Unióban. Az új élelmiszerek szigorú engedélyeztetési eljárást követően hozhatók forgalomba az EU területén. Engedélyezésüket – a gyártó vagy forgalmazó kérelmére – az Európai Bizottság végzi, a tagállamok szoros közreműködésével.
A kreatin-nitrát és a teakrin felhasználására viszont egyelőre nem nyújtottak be engedélykérelmet, nem bizonyított, hogy az összetevők fogyasztása az egészségre ártalmatlan - írja a hivatal.