Csak a bejegyzett székhelytől függ, hogy milyen társasági profilra van szükségünk és, hogy a társaságot be kell-e jelenteni a másik tagállamban. Ez országonként eltérő lehet, sokszor szükséges megfelelő utánajárás. Nem ugyanaz a törvény vonatkozik ránk, hogyha Magyarországon vagyunk bejegyezve, és úgy értékesítünk a németeknél, vagy pedig németországi céget alapítunk meg. A telephely bejelentésével meg kell felelni az adóalanyiságnak, ahol már a transzfer árakat is alkalmazni kell, amiről az érintett tagállamban nyilvántartást kell vezetni.
Bejegyzés Németországban
Magyarország egyik felkapott lehetősége, hogy a céget bejegyzik Németországban. Ilyenkor a rendszerességtől függően fognak majd változni a szabályok, ami soha nem változtatja meg a megadott székhelyet. A társaságunk továbbra is Magyarországhoz lesz köthető, azonban az adójogok már változhatnak. Ilyenkor az adóalanyiság kibővül, mivel két tagállamban fog nyereséget elszámolni. Amennyiben nem rendszeres és folyamatos tevékenységről beszélünk, ez nem fog ránk vonatkozni.
Azért fogunk egyre több ilyen lehetőséget látni, mivel nincs új társaság alapítására szükség, és a regisztráció is gyorsan elvégezhető. Nem leszünk csak Németországhoz kötve, hanem másik tagállamban is végezhetnünk munkát. Ennek a lépésnek hátránya is lehet, mivel az adott tagállam jogát csak részben tudjuk kihasználni. Azt is meg kell hagyni, hogy általában bizalmatlanok a külföldiekkel szemben, és csak időlegesen tudunk majd árusítani, emellett a tagállami adóalanyiság megszerzése időigényes. Az alapítás két hetet is igénybe vehet, a részletekről a ressler-office.com oldalon olvashatunk.
Alapítás Németországban
Szintén gyakran találkozunk a Németországban alapított cégekkel, ahol magyar a főnök. Ilyenkor a vállalkozásnak rendelkeznie kell egy ottani címmel, ami az iratkezelésnek a helye lesz, és egyfajta elérhetőség is. Előnye, hogy nem kell ott tartózkodnia a tulajdonosnak, de tárolnia kell majd a papírokat. Ha nem akarunk egész irodát kibérelni, akkor székhelyszolgáltatókból válogathatunk, ami akár havi 35 euróért is megvásárolható. Azonban figyeljünk, az olcsó nem mindig jó. Olvassuk át alaposan a szerződést.
Németországi Kft. megalapításának két lehetősége van. Az UG az olcsóbb, a GmbH pedig a drágább. Azonban az előbbivel akár 1 euró is lehet a minimális tőke, bár javasolt 500 eurót elhelyezni a cég számláján, ezáltal hamarabb fogják a bejegyzést is engedélyezni, mivel látják, hogy komolyan gondoljuk. Pont ez a lehetőség az, ami sok magyart sarkall arra, hogy Németországban alapítson céget, hiszen kisebb tőkével is megteheti.