A nyilvántartásban vezetett milliós értékű drágakövek helyett értéktelen másolatok is találhatóak a prágai cseh Nemzeti Múzeum mintegy ötezer darabból álló gyűjteményében sajtóinformációk szerint.
A Hlídací pes hírportál szerint, amely elsőként írt a témáról, a hivatalos listában feltüntetett drágakövek, valamint a gyűjteményben valóban létező hamis kövek ára közti különbség esetenként több tízmillió korona. A múzeum most arra keresi a választ, hol történt a hiba.
Ügyesen csiszolt üveg, laboratóriumi zafír
Szakértői vizsgálatokkal megállapították, hogy az az ötkarátos gyémánt, amely a gyűjtemény harmadik legnagyobb gyémántdarabja, valójában csak egy mesterien csiszolt üvegdarab.
Az ázsiai Kasmírból származó zafír, amely a lista szerint 19 karátos, nem a természetben jött létre, hanem valahol egy laboratóriumban készült.
Felfedeztünk néhány konkrét dolgot, mint a gyémánt vagy a zafír esete. Most azon dolgozunk, hogy megállapítsuk, mi történt, mint egy detektívregényben - nyilatkozta Michal Stehlík, a múzeum illetékes osztályának igazgatóhelyettese a hírportálnak.
A mintegy ötezer darabból álló drágakőgyűjteményt 2016-ban Lukás Zahradnícek vette át, a vizsgálatok az új kurátor kezdeményezésére kezdődtek és az eddigi eredmény mindenkit meglepett.