Ahogy 2007 februárja óta minden hónapban, ezúttal is meglátogattuk három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységét, hogy megnézzük, hogyan alakult 30 élelmiszerből álló minta-bevásárlásunk ellenértéke. Július 5-i felmérésünk alapján jó hír, hogy nem született újabb történelmi csúcs az Auchan, a Tesco és az Interspar átlagában, havi összehasonlításban ugyanis valamivel olcsóbb lett a nagybevásárlás. A rossz hír, hogy éves összehasonlításban tovább robognak az árak, tavaly júliushoz képest majdnem 6 százalékkal többet kell fizetnünk az élelmiszerekért 2019-ben.
A három áruház közül egyetlen helyen mértünk árcsökkenést: az Interspar júniushoz képest közel 5 százalékot engedett a kosár ellenértékéből. Ezzel az élre is ugrottak, ők lettek most a legolcsóbbak - a mezőny viszont teljesen összerázódott, a különbségek minimálisra olvadtak. A legolcsóbb és a legdrágább áruház között most kevesebb mint 250 forint van, amit akár úgy is mondhatnánk, hogy ezúttal tényleg teljesen mindegy volt, hol szerezzük be ugyanazt a 30 terméket. Az Auchanban kevesebb mint 1 százalékkal emelkedtek csak az árak, a Tesco 3,4 százalékos havi áremelése sem számít kirívónak mostanában, összességében így az átlagos árváltozás -0,3 százalék - ennyivel lett olcsóbb a bevásárlás egy hónap alatt a hazai hipermarketekben.
Egy év alatt viszont már komoly áremelkedést mértünk: 4,6 és 6,8 százalék közötti mértékben drágultak a hipermarketek 2018 júliusához képest. Az átlagos élelmiszerár-emelkedés így egy év alatt elérte az 5,9 százalékot. A kosár átlagértéke 20 785 forint lett - ez a múlt havi rekordhoz képest csökkenés, de így is minden idők második legmagasabb értéke.
Ha pedig kivesszük a képletből az Interspart, és bő 12 évre visszamenőleg csak az Auchan és a Tesco árait vizsgáljuk (e két áruház szerepel a kezdetektől a felmérésben; az Interspar 7 éve, 2012 őszén került be a Cora távozása idején), akkor 20 851 forintos történelmi csúcsot látunk.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Hónapok óta kiemelten figyeljük a zöldségosztály árait, azon belül is az egyik legalapvetőbb élelmiszer, a krumpli árának alakulását. Felmérésünk szerint egy hónap alatt közel 40 százalékkal olcsóbb lett a burgonya, úgy tűnik, beválik a jóslat és a hazai termés megjelenésével valóban vége szakad az árrobbanásnak. Így már "csak" 40 százalékkal drágább a krumpli, mint egy éve volt.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Nyugtalanító viszont, hogy az áremelkedést a krumpli mellett más alapélelmiszerek vezetik - olyan termékek, amelyeket jövedelemtől függetlenül mindenkinek rendszeresen vásárolnia kell. Havi szinten a lisztnél, az UHT-tejnél és a rizsnél mértünk kétszámjegyű áremelkedést, míg hasonló mértékű árcsökkenés csak a már említett krumplinál volt júniushoz képest.
Egy év alatt több mint 20 százalékot drágult több alapélelmiszer is: a cukor, az UHT tej és a liszt is, de 10 százalék fölötti áremelkedést mértünk a kenyérnél, a rizsnél, a száraztésztánál és a tejfölnél is. Több mint 10 százalékot drágult ezeken kívül a túró rudi, a májas, a sajt és egyes tömény szeszesitalok is. Jelentősebb éves árcsökkenést csak az almánál (-36%) mértünk, emellett teát és egyes szénsavmentes üdítőket is több mint 10 százalékkal olcsóbban találtunk.
Havi legolcsóbbak
Ez még nem a magyar dinnyeszezon - de már majdnem
Nemrég alaposan körüljártuk a 2019-es dinnyeszezon kilátásait, megkérdeztünk minden érintettet (a termelőktől az értékesítőkig). A termelők azt ígérték, a minőséggel idén nem lesz probléma, ám ennek ellenőrzéséig egy kicsit még várnunk kell: a magyar sárgadinnye már kezd megérkezni a boltokba, a hazai görög azonban csak július közepétől várható. Megnéztük, miből válogathatnak most a hipermarketek vásárlói - és persze mennyiért.
A legnagyobb dinnyeválasztékot az Auchanban találtuk. Ottjártunkkor hétféle dinnyét (négy görög- és három sárgadinnyét) árultak a hipermarketben. Több esetben sajnos nem tüntették fel (legalábbis látható helyen) a származási országot, így a legolcsóbb, 349 forintos magszegény II. osztályú görögdinnyéről sem tudtuk meg, honnan jött. A sárgadinnyék közül a legolcsóbb a spanyol volt, 248 forint kilónként.
A Tescóban ennél olcsóbban is szerezhettünk görögdinnyét, 219 forintért adják a Görögországból származó gyümölcs kilóját. Volt olasz dinnye is, magyart egyelőre nem árultak. A sárgadinnyék közül a spanyol eredetű kilónként 399 forint volt, a magyarért 799 forintot kértek.
Az Interspar olasz görögdinnyéje volt a legolcsóbb a piacon, 199 forint volt kilója. Sárgadinnyét magyart árultak, igaz, elég drágán: 799 forintért kilónként.
Biztos hatvanszoros áron kell vizet inni, műanyagból?
Magyarország Európa 5 legnagyobb ásványvízfogyasztó országa közé tartozik - úgy isszuk a palackozott vizet, mintha nem lenne kiváló minőségű a csapvíz az ország szinte teljes területén. A mostani hónapra egy nemzetközi kampány keretében közel 170 országban hirdettek "műanyagmentes júliust", ez jó alkalom lehet arra, hogy a notórius ásványvíz-fogyasztók is kipróbálják a csapvíz-fogyasztást. A legolcsóbb ásványvizet az Intersparban találtuk, a sajátmárkás SBudget literje 39,5 forintra jön ki. A Tesco sajátmárkása literenként 43,33 forint, az Auchanban a Zafír és az Emese is 46 forintért kapható literenként.
A KSH kedden teszi közzé a fogyasztói árak júniusi alakulásáról szóló inflációs adatot. |
Mennyibe kerül ehhez képest a csapvíz? Mivel ez nem egységes, országszerte akár jelentősebb eltérések is lehetnek az egyes szolgáltatási területek között, a KSH adataira támaszkodunk: eszerint 2019. májusában a vízdíj országos átlagban 297 forint volt köbméterenként, a csatornadíj pedig 364 forint. Összesen tehát 1 köbméter víz elfogyasztása átlagosan 661 forintba kerül Magyarországon (erre még különböző alapdíjak jöhetnek pár száz forintos tétel formájában, ezzel most nem számolunk) - egy literre így 0,66 forint jut. Bizonyára vannak előnyei az ásványvíznek a csapvízzel szemben, de érdemes végiggondolni, hogy a legalább 60-szoros árkülönbség (az átlagos víz+csatornadíj a legolcsóbb ásványvízhez képest) minden esetben megéri-e.
Mennyiért adják a keserűt?
A Nébih munkatársai nemrég bevállalták, hogy 26 féle keserűlikőrt tesztelnek le - a kóstolásos módszerrel végzett pontozás alapján az olyan ismert termékek, mint az Unicum, a Jägermeister vagy a Hubertus nem fértek fel a dobogóra. Mi nem kóstoltunk, csak - ahogy ebben a rovatban szoktuk - az árakat néztük, márkára és minőségre való tekintet nélkül. Ez alapján a legolcsóbb a Szent Márk keserű, amit az Auchanban literenként 3713 forintért kaphatunk meg. Az Interspar legolcsóbb keserűje a Bitter márkájú, literenként 4856 forintért (ez egyébként a Nébih tesztjén dobogós lett). A Tescóban a Hubertus több típusa volt a legolcsóbb, literenként 5198 forintért.