A korábbiakkal ellentétben idén már emelkedett a jövedékiadó- és a forgalmiadó-bevétel, ami összefügghet azzal, hogy megállt a cigarettapiac rohamos zsugorodása, miközben folytatódott a vágott dohány iránti kereslet felfutása.
Előretör a vágott dohány
A Napi Gazdaság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legfrissebb adatsorát idézte, amely szerint január eleje és május vége között idén összesen 2,8 milliárd szál cigaretta került a hazai legális forgalomba, ami ugyan százmillió szállal elmaradt a tavalyi év hasonló adatától, de ennél jelentősebb az elmaradás a 2012-es ötmilliárd és a négymilliárd szálat meghaladó 2013-as adatnál is. A fogyasztói szokás átalakulását mutatja, hogy ugyanekkor a kereskedelembe kerülő fogyasztási dohány mennyisége 2700 tonnára nőtt.
A fogyasztók olyan problémákkal is megkeresik a NAV-ot – az üzletek nem megfelelő takarása, illetve fiatalkorúak kiszolgálása -, amelyekben hatáskör hiányában nem intézkedhetnek – ezeket továbbítják a fogyasztóvédelemhez. Azoknál a bejelentéseknél viszont a vámhatóság intézkedik, amikor az állampolgár azt jelzi, hogy valahol az adójegyen feltüntetett árnál drágábban árulták a dohányárut. Szintén a NAV-hoz tartoznak az olyan esetek, amikor feketefoglalkoztatásról számol be a vevő, vagy arról, hogy nem kapott a trafikban nyugtát. |
A fogyasztási szokások változása nyomán az elmúlt két évben esett a forgalmi és a jövedéki adó címén az államkincstárhoz érkező összegek nagysága. Ám az idén már 5 milliárdos bővülést mutatott a 165 milliárd forintos adóbevétel. A megemelkedett bevételhez ugyanakkor az is hozzájárult – írja a Napi Gazdaság, hogy a jövedéki adó szabályai idén módosultak.
Nem találtak egetverő hibát
A trafikosok többsége igyekszik betartani az üzletek működtetéséről szóló előírásokat - mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére a NAV jövedéki ügyekkel foglalkozó szóvivője. Suller Attila elmondta, a hatóság emberei hét hónap alatt ezer vizsgálatot tartottak, jogsértésre az esetek valamivel több mint tíz százalékában, 123 alkalommal bukkantak. Az ügyek nagyjából felében a dohánytörvény rendelkezéseinek megszegését állapították meg: a bolt eltért az engedélyében szereplő nyitvatartási időtől, vagy az üzemeltetők olyan tevékenységet végeznek, amelyre egyébként nem lenne lehetőségük. A szabályszegések miatt az adott ügyek szereplőire 3,5 millió forintos bírságot rótt ki a NAV. A jövedéki törvény megsértéséért további 31,5 milliós büntetést szabtak ki, de egyelőre csak egy üzlet ideiglenes – 12 napos – bezárását rendelték el.
A csempészet továbbra is nagy gond
Ugyanakkor az első félévben dohányáruk illegális behozatala kapcsán 310 büntetőeljárás indult, miközben a szervezet több mint 25 millió szál cigarettát vont ki a feketepiacról – ennek értéke egymilliárd forint körül mozoghat.
A bűnügyi főigazgatóságánál kiemelték azt is: a bűnüldözés mellett a hazai ítélkezés is változtatott a hozzáállásán. Az utóbbi időszakban ugyanis a korábbinál nagyobb büntetéseket róttak ki a cigarettacsempészeten ért személyekre. A nemrégiben hozott - nem jogerős - ítéletekben legalább két év fegyházbüntetést mértek a csoportok résztvevőire, így azokra is, aki az őrszem szerepét töltötték be.