Egy korábbi akció képe: 5 tonna tojást semmisítettek meg a hatóságok |
Jelentősen csökkent az elmúlt években a nagybani piacokon lefoglalt élelmiszerek mennyisége - közölte Helik Ferenc, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemelt ügyek igazgatóságának vezetője vasárnap az M1-en.
A hivatal munkatársát azzal összefüggésben kérdezték, hogy a Nébih és az adóhatóság a múlt héten mintegy négy tonna zöldséget és gyümölcsöt, főleg narancsot semmisített meg a budapesti nagybani piacon.
A lefoglalt élelmiszerek mennyisége évről évre csökken: 2012-ben, amikor elkezdték a nagybani piacok ellenőrzését, még 60-100 tonna terméket kellett lefoglalni egy-egy alkalommal - hangsúlyozta, majd kiemelte azt is, hogy a szigorú ellenőrzésekkel a becsületes kereskedőket segítik a tisztességtelenül piaci előnyre törekvőkkel szemben.
Egy oroszlán már meghalt - ezért semmisítik meg a lefoglalt élelmiszert
Minden alkalommal, amikor a hatóság több tonna ismeretlen eredetű élelmiszert semmisít meg, felhördül az internet népe: miért nem adták inkább a szegényeknek vagy legalább az állatoknak? Korábban már alaposan körüljártuk a kérdést: sem a hazai, sem az uniós szabályozás nem teszi lehetővé az ismeretlen eredetű élelmiszer felhasználását, több tonnányi termék átvizsgálása pedig rendkívül költséges és időigényes feladat. Most is megkérdezték erről a szakértőt.
Helik Ferenc elmondta, hogy a lefoglalt élelmiszereket az egészségügyi kockázatok miatt minden esetben meg kell semmisíteni. Ezen eljárás mellett érvelve kifejtette, hogy az igazolatlan eredetű termékek fogyasztása még az állatokra is veszélyes lehet. Példaként említette azt az esetet, hogy egy vidéki állatkertben egy oroszlán elpusztult, miután gondozói egy út szélén talált szarvasmarhatetemet etettek meg vele.