A régi korokban igen egyszerű módon, a háztartásban fellelhető zöldség- és gyümölcslevekkel és viasszal díszítették a tojásokat a locsolóknak. A tojás egyébként is nélkülözhetetlen velejárója a húsvétnak, az ünnepet megelőző böjtidőszakban ugyanis ez is tiltólistás étel volt, így a negyven nap alatt rengeteg tojás gyűlt fel a családoknál, amit valamilyen módon fel kellett használni.
Manapság már rengeteg fajta színezőanyagot, matricákat és díszítőelemeket kaphatunk, amikkel személyre szabhatjuk a húsvéti tojásokat. Azoknak azonban, akik nem kedvelik a mű színeket, vagy épp valami izgalmasra vágynak, azoknak sem kell csüggedniük: gyönyörű színeket érhetünk el ugyanis a háztartásban fellelhető fűszerekkel és növényi alapanyagokkal.
Így csináld!
A természetes színezőanyagokhoz vegyünk fél liter vizet és négy evőkanál ecetet, majd ebbe tegyük a színezőanyagot, és úgy főzzük ki a tojásokat, így sötétebb színt kapunk. Ha hideg lébe tesszük őket, akkor halványabb, pasztelles árnyalatot kapunk. Minél tovább hagyjuk a tojásokat a lében, annál egyenletesebb, sötétebb színeket kapunk végeredményül – általában elmondható, hogy a teljes fogáshoz legalább negyed órát érdemes főzni őket. Különleges hatást érhetünk el, ha előtte viasszal megkenjük a tojás egyes részeit, majd a festés után lekaparjuk, így ott nyers színű marad a tojás. Aki a főtt tojást is szeretné dekorálni, az a főtt tojások héját repessze meg, és úgy tegye a lébe – pucolás után a benne lévő tojás színes, márványos erezetet kap.
A klasszikus: piros
A piros szín a legközkedveltebb és a hagyománynak legmegfelelőbb, ezt vöröshagyma héjával vagy céklával érhetjük el. A hagymától barnásabb, téglás árnyalatot kapunk, míg a cékla leve, attól függően, hogy forrón vagy hidegen festettünk, akár gyönyörű vérvörös színt is kölcsönözhet a tojásainknak. Ha szereted a csipkebogyót, úgy egy kellemes tea főzése mellett tojásfestésre is használhatod, nagyon szép halvány-rózsaszín színt eredményez a tojásoknak.
Barna
A barna színt sok anyaggal elérhetjük: a sötétebbért kávéval, a világosabbért fekete teával színezhetjük a tojásokat. Narancsosabb árnyalatot érhetünk el pirospaprikával, ebben legalább 20-30 percig érdemes főzni a tojásokat. Minél tovább áll, annál narancsszínűbb lesz a végeredmény.
Sárga
Gyönyörű élénk sárga színt kölcsönözhet a tojásoknak a kurkuma segítségével. Ha halványabb, pasztelles sárgára vágyunk, úgy nagyon szép színt ad a citromhéj, a kamilla (nem tea!), vagy az almahéj is. Akinek diófája van, az megpróbálkozhat a diólevéllel is.
Zöld
A zöldhöz több növényt is használhatunk: spenóttal, petrezselyemmel vagy csalánnal felfőzve a tojásokat a zöld különböző árnyalatait érhetjük el.
Kék
Bármilyen meglepő, de a kékhez sincs szükségünk bolti festékre! A lila káposzta világosabb kéket eredményez, míg az áfonyával felfőzött tojások csodálatos mélykék árnyalatot kapnak.
Lila
Ha lila tojásokat szeretnénk, ehhez ismét a hagymás kosárba kell nyúlnunk: áztassuk be lilahagyma héját a festékbe. Szintén lilát érhetünk el céklával is, de ez inkább pirosba hajló eredményt hoz.
+1: Fekete
A fekete egy elég érdekes választás a húsvéti tojásokhoz, de nem elérhetetlen, ehhez viszont egy különleges hozzávalóra, tintahaltintára lesz szükségünk. Ilyet elsősorban speciális fűszerboltokban vagy ázsiai hozzávalókat árusító helyeken szerezhetünk be. A tintát használhatjuk sütemények, torták színezéséhez is – az eredmény fölöttébb látványos lesz.
Sonka, tojás, feltámadás - mi köze a nyúlnak Jézushoz? A húsvétnak évezredes hagyományai vannak, amiben ma már mind a vallásos, mind a nem vallásos közösség talál magának szerethető tradíciót. Elgondolkodtál már valaha azon, hogy pontosan honnan is jönnek ezek a hagyományok? Miért eszünk sonkát húsvétkor? Miért vesszük dobozszámra a tojást, és mi köze van a húsvéti nyúlnak Jézus Krisztushoz? Összeszedtük, honnan is ered ez az egész. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |