Mielőtt bárki elkezdené a nyelvtanulást, érdemes több szempontot is átgondolni: mennyi időt szán a képzésre, milyen szintre akar eljutni, milyen nyelvvizsgát szeretne megszerezni? Ennek fényében érdemes nyelviskolát vagy magántanárt választani - közölte a Privátbankárral a K&H Bank
A diákok szerencsés helyzetben vannak, hiszen már az általános iskolában kötelező egy idegen nyelvet tanulni. Ennek hatékonysága azonban változó, van, aki a 8. évfolyam végére már le tud tenni egy alapfokú nyelvvizsgát, míg mások csak a 12. évfolyam végére jutnak el erre a szintre. A középfok eléréséhez már sokan igénybe veszik magántanár segítségét is.
160-tól 640 ezerig
Az interneten számos iskola, tanár segít eligazodni a különböző oktatócsomagok, nyelvvizsgák között. Általánosságban elmondható, hogy nulláról kezdve a tanulást, egy alapfokú szint eléréséig legalább 200, középfokúig 500, míg a felsőfokúig minimum 800 nyelvóra szükséges.
A csoportos oktatást vállaló tanfolyamok óradíja általában 800 forintnál kezdődik, míg egy magántanár 2000-4000 forintot is elkér, és még a tankönyveket is meg kell vásárolni. Ma már lehetőség van az online-nyelvtanulásra is, itt 2500 forintba kerül egy óra egyeztetés Skype-on, míg egy havi oktatócsomag ára meghatározott számú feladattal körülbelül 8 ezer forint. Ezek alapján kiszámolható, hogy alapfokú vizsgáig legalább 160 ezer forintot költ el az ember, középfokú tudás megszerzéséig 500 ezret, míg felsőfokig 640 ezer forintot. Az, hogy mennyi idő alatt költ el ennyi pénzt valaki, függ a tanulás intenzitásától, de legalább 2-3 évvel lehet számolni.
Érdemes előre tervezni
Erre jönnek rá a nyelvvizsgadíjak. Ez függ attól, milyen típusút szeretne a hallgató megszerezni, van-e külön lehetőség szóbelire és írásbelire, vagy csak a komplex vizsga tehető le. A legolcsóbb a BME szóbelije, 10 ezer forint, míg a legdrágább – ugyanakkor nyelvtanárok szerint a leginkább hasznosítható belföldön és külföldön egyaránt – a Cambridge ESOL, ahol 40 ezerbe kerül a komplex vizsga.
„Összeállításunkból kiderül, hogy akár félmillió forintba is kerülhet egy nyelv elsajátítása, ám ezt mindenképpen megtérülő befektetésként kell értékelni, hiszen segítségével lediplomázhat, jobb álláshoz juthat az ember, külföldön is boldogulni tud, vagyis az élet számos területén előnyhöz juthat a nyelveket nem beszélő társához képest. A költségek ismeretében ugyanakkor érdemes tudatosan, előre tervezni, félretenni a szükséges összeget, illetve anyagi lehetőségeink szerint megválasztani az oktatás formáját” – javasolta Horváth Magyary Nóra, a a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűrielnöke.