A dolgozók kétharmadát éri szabálytalanság
A legtöbb intézkedést a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt hozták a felügyelők, ami azt jelentheti, hogy a munkáltatók nem fordítanak kellő figyelmet a munkavédelmi ismeretek átadására.
A munkavédelmi felügyelők az ellenőrzések alatt több mint 93 ezer munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, és a dolgozók 62,4 százalékát érintően tapasztaltak szabálytanságokat. Ez az arány 1,7 százalékponttal kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában.
A munkavállalók közül csaknem 21 300-at érintett súlyos szabálytalanság, ami 36,6 százalékos aránynak felel meg, és gyakorlatilag megegyezik a 2013. első negyedévi aránnyal.
Kiket ellenőriztek?
A munkavédelmi ellenőrzések számában nagyobb arányt képviseltek az olyan ágazatok alá tartozó munkáltatók – mezőgazdaság, feldolgozóipar, gépipar, építőipar, kereskedelem, - ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakori.
A jelentésből kiderül, hogy az állampolgárok nagy számban tettek bejelentést, az egészséget és biztonságot veszélyeztető körülmények miatt; a látogatások 8,3 százaléka irányult közérdekű bejelentés vizsgálatára.
Veszélyes anyag? Kit érdekel?
A második legtöbb intézkedést, a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése miatt tették a felügyelők.
Ezután az elsősegélynyújtás megszervezésének, elsősegélyhelyek kialakításának, felszerelésének, jelölésének szabályai megszegésével kapcsolatban intézkedtek a legtöbbet. Utóbbi az összes munkavédelmi intézkedés 8,39 százaléka, és ez a magas arány azt jelenti, hogy a munkáltatók nincsenek tisztában az elsősegélynyújtással kapcsolatos követelményekkel - hangsúlyozza az NMH.
Bírságoltak is
Az első negyedévben a szankcionálás során 153 esetben munkavédelmi, 41 esetben pedig eljárási bírságot alkalmaztak a felügyelők, 53 millió, és 2,5 millió forint összegben.