Kezdjük az anyagiakkal...
Mielőtt elkezdjük feltérképezni a rendelkezésre álló kínálatot, döntsük el, melyik árkategóriából szeretnénk választani. Egycsapásra harmadára-negyedére csökkentettük a kínálatot, de még így mindegy 50-100 készülék közül kell választanunk.
Méretek
A készülék méretét elsősorban a képernyőátmérő határozza meg. Habár számos érv szól a nagyobb kijelzőméret mellett, egyáltalán nem biztos, hogy az a tökéletes választás. A kisebb méretekkel rendelkező készülékek kényelmesebben kezelhetők, akár egy kézzel is boldogulhatunk esetükben, amit egy 6 inches telefonnal aligha tehetünk meg kényelmesen. A részletgazdagság persze a nagyobbak mellett szól, a kényelmes használhatóság és a hordozhatóság viszont a kisebbek erőssége.
Elsősorban a felhasználói szokásaink határozzák meg, milyen méret mellett érdemes döntenünk. Ha a telefont elsősorban alapvető használatra szánjuk, a kisebbek mellett érdemes döntenünk. Ha játszani szeretnénk, és videós tartalmakat is gyakran néznénk, az esetben a nagyobb készülékek ajánlottak. Ha pedig nem tudunk választani a méretek közül, elsősorban a közepes nagyságú képernyőméretek ajánlottak; a 5,5 inch átlagosnak tekinthető.
Képpontok és megjelenési minőség
Ha egy kijelző minőségét szeretnénk feltérképezni, a legalapvetőbb szempont a képpontok száma lehet. Minél nagyobb a felbontás, a kijelző annál részletgazdagabb megjelenítésre képes. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a képernyő méretével arányosan nagyobb felbontásra van szükség, máskülönben a képminőség romlásával kell szembesülnünk. A HD felbontás ma már elvárható minimum a kisebb képátlók esetén is.
Persze a képminőséget sok más tulajdonság is meghatározza. A fényerőt elsősorban a kijelző technológiai háttere határozza meg. Az LCD kijelzők mára elavultak és kiszorultak a piacról, a helyüket az úgynevezett IPS technológia vette át. Ha magasabb árkategóriában nézelődünk, az AMOLED panelek jó választást jelenthetnek. Habár a minőségi különbség jól érezhető, az IPS kijelzővel szerelt készülékek is jól használhatók akár nyári napsütésben is.
A megkerülhetetlen tényező: a dizájn
Mindenképpen érdemes olyan készüléket választanunk, aminek a dizájnja megfelel az ízlésünknek. Ez persze teljesen szubjektív döntés, szerencsére a kínálat hatalmas, van miből választanunk…
Az anyaghasználat azonban olyan szempont, amire érdemes objektív módon tekinteni. Érdemes lehet előnyben részesíteni a fémházba épített telefonokat, amelyek masszívabbak a műanyag változatoknál.
Néhány évvel ezelőtt úgy tűnt, a fémházas változatok teljesen kiszorítják a műanyagokat, azonban a műanyagok minősége is rengeteget javult, ráadásul népszerűvé váltak az üveghátlapok, amelyek kiváló ergonómiai tulajdonságokkal rendelkeznek. Amennyiben olcsóbb készüléket keresünk, a műanyag hátlappal szerelt fémkeretes változatok jó döntésnek bizonyulhatnak.
Hardverek
Ha gyors mobiltelefont szeretnénk választani, két egységre mindenképpen figyelmet kell fordítanunk. Az egyik a központi egység, ami az órajelek és a magok számát hordozza magában. Középkategóriás készülékek esetében a nyolcmagos processzorok optimális megoldást szolgáltatnak; ha kisebb elvárásaink vannak, egy négymagos készülék is kiválóan működhet.
Egyszerűbb dolgunk van a RAM esetében: minél több van belőle, annál jobb.
Sőt, minél nagyobb számot látunk a DDR jelölés mögött, a memória órajele annál inkább segíti a processzort. Ha telefonálásnál nagyobb rendszerigényű feladatokat is végeznénk a készülékkel, a 4GB legyen az elvárt minimum!
Szót érdemelnek a kamerák is
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a mobiltelefonok megkérdőjelezték az alsókategóriás digitális fényképezőgépek létjogosultságát. A mai korszerű okostelefonok tökéletesen alkalmasak minőségi fotók készítésére. A közép- és felsőkategória készülékek esetében gyakran több hátlapi kamerával találkozunk, amelyek biztosítják a megfelelő rekeszérték használatát. Habár a felbontás nem a legfontosabb, nem árt, ha egy kamera esetében biztosított legalább 15 megapixel.
Akkumulátor és üzemidő
Az akkumulátor működési ideje mellett sem mehetünk el szó nélkül. Minél nagyobb számot látunk a mAh mértékegység mellett, annál hosszabb üzemidőt várhatunk a készüléktől. Persze nem feledkezhetünk meg az összefüggésről, miszerint az erős hardverrel rendelkező készülékek több energiát igényelnek, emellett a használat módja is meghatározó az akku merülését illetően.