A világ egyik legnagyobb háztartásicikk-gyártója, az Unilever vezérigazgatója, Hein Schumacher abban bízik, hogy az ENSZ keretein belül folyó műanyagkezelési tárgyalássorozat az év végéig hatásos korlátozó rendszer elfogadásával végződik – adta hírül a Reuters. Ez lesz az első egyezség erről a kérdésről, nem mindegy, hogy a tartalmát felvizezik-e vagy sem.
Az egyeztetések hosszú ideje tartanak azzal a céllal, hogy a világ országai 2024 végére eljussanak egy olyan megállapodáshoz, amely korlátozza a műanyagok felhasználását elsősorban a csomagolásban. A vita az olajtermelő országok és az ezzel a természeti kinccsel nem rendelkező államok között folyik egy kritikus kérdésben.
Nevezetesen abban, hogy az újrahasznosításra, a használt műanyagok újrafelhasználására kellene-e az ENSZ-egyezménynek irányulnia vagy arra, hogy eleve kevesebb műanyag készüljön. Az utóbbi nem lenne jó hír a petrolkémiai ipar alapanyagát szolgáltató olajtermelőknek. Schumacher szerint a lehető legkeményebb feltételeket kell szabni a műanyag-felhasználás korlátozására.
„Kezdettől fogva hangsúlyoztuk, hogy előnyben részesítjük a kötelező szabályok elfogadását, mivel ez biztosítana a vállalatoknak kellő játékteret döntéseik meghozatalához” – mondta a cégvezető. Ezalatt azt értette, hogy egy jó egyezmény utat nyithatna a hosszú távú modernizációs befektetések előtt a csomagolóanyagok gyártása terén, mert garantálná azok megtérülését. Emellett egy ENSZ-egyezség, ami gyakorlatilag a világ minden országára érvényes, megkönnyítené az olyan cégek, mint az Unilever tevékenységét az egész világon. Ez lenne számukra vélhetően a
legfontosabb, hiszen így az egymással versenyző cégek nem próbálhatnának előnyt szerezni termékeik olcsóbb, de környezetszennyező csomagolásával.
Az Unilever komoly bírálatokat kapott például azért, mert kisebb sampon- és mosószer-csomagolásai eldobható műanyagtasakok, amelyeket nehéz újrahasznosítani. Ennek ellensúlyozására papíralapú megoldásokkal kezdtek kísérletezni az elmúlt évben.