A hagyományosan január elején Las Vegasban megrendezett grandiózus technológiai kiállítás, a Nemzetközi CES egyik legfontosabb tanulsága az volt, hogy a különböző termékkategóriákban és iparágakban zajló digitális forradalom egyre inkább egy irányba tart. A technológia az internetnek köszönhetően fokozatosan életünk minden területét átszövi, ami gyökeres változásokat vetít előre a mindennapi életvitelben.
Mi is elemeztük a várható trendeket a CES-en kiállított kütyük alapján, itt és itt olvashat ezekről. Végül is nem jártunk messze a jóslatainkkal: a Dolgok Internete (Internet of Things) tényleg minden, de minden eszközünket egy adatgyűjtő és megosztó kütyüvé változtatja, még ha egy virágkaróról is van szó. Ha összevetjük jóslatainkat a végkövetkeztetésekkel, láthatjuk, hogy a szerkesztőség tagjai ügyesen szimatolták ki, merre felé is halad a technológiai szektor.
Ön helyett parkolnak
Az okostechnológiának köszönhetően robbanásszerű fejlődés zajlik a járműiparban. A CES-en rekordszámú, 11 autógyártó vett részt és mutatta be lélegzetállító fejlesztéseit. Az önjáró autó már nem csak a fantázia szülötte: többek között az Audi, a Mercedes, a BMW és a Volkswagen is bemutatta sofőrnélküli technológiáját, melynek köszönhetően az autó magától parkol, tesz meg kisebb távolságokat vagy akár folyamatosan képes vezető nélkül közlekedni. A sofőrnélküli autók tehát kilépnek a mozivászonról és a tévéképernyőről, hogy várhatóan néhány éven belül a mindennapjaink részévé váljanak.
Itt az okostextil: a divatipar is rákattant a viselhető technológiára
Egyre nagyobb teret hódítanak a különböző fitneszkütyük és viselhető eszközök, melyek már nem csak lépést számolnak, de szenzorok segítségével mérik a szívritmust, a vérnyomást és az izom tónust is – így rengeteg adattal segítve az egészséges, sportos életmódot. Az újgenerációs viselhető eszközök már egyre jobban néznek ki, a divatipar is egyre inkább magába szívja a technológiai trendeket. A legújabb fitnesz tracker eszközök már közvetlenül beleszőhetőek a pólókba, nadrágokba vagy éppen zoknikba, így hamarosan búcsút inthetünk a sokszor kényelmetlen és méretes okoskarkötőknek.
Egyre több gyártó – technológiai, óragyártó és divatcégek is - rukkolt elő saját okosórájával a CES-en, az eszköz elterjedésében nagy a potenciál és már a klasszikus óradizájnt kedvelők is megtalálhatják kedvenceiket.
Már minden eszköz okos
A CES egyértelműen megmutatta, hogy az okostechnológia térnyerése folytatódik az otthonunkban is: szinte minden, akár korábban analóg módon működő eszközbe beszivárog a digitális forradalom. Az internetnek köszönhetően pedig minden hálózatba is köthető, így a mosógépünk, hűtőgépünk, otthonunk fűtési rendszere, a világítás, a televízió, a zenelejátszó vagy éppen a biztonsági rendszer és a zárak már telefonunkkal is irányíthatóak, illetve használati szokásainkat kitanuló üzemmódban, automatikus működésre is állíthatóak.
A show-ról természetesen nem hiányozhattak a legújabb televíziók, okostelefonok és egyéb szórakoztatóelektronikai eszközök sem. A tavalyi kiállítás keretében bemutatott 4K felbontású tévék már egyre megfizethetőbbé válnak, sőt több gyártó már a 8K felbontást alkalmazza, a képernyők pedig egyre méretesebbek. Telefonok terén pedig az LG flexibilis, „öngyógyító” burkolattal ellátott készüléke jelentette a legnagyobb trendfaktort.