Mikor javasolt egyáltalán szájmaszkot viselni?
Fontos tisztába tenni, hogy a szájmaszk viselése sem feltétlenül tartozik az egyértelműen javasolt kategóriába minden esetben. Főként a fertőzött betegeket ápolók, illetve a tüneteket magukon érzők esetében javasolt viselni a szájmaszkot.
Természetesen az egészségügyben dolgozók, illetve a napi szinten embereket kiszolgáló egyéb alkalmazottak esetében szintén indokolt lehet a szájmaszk használata. Így a folyamatos kontaktok mellett is meg lehet tartani azokat a szükséges higiéniai intézkedéseket, amelyek a fertőzés elkerülésének céljából elengedhetetlenek.
Időnként persze felmerülhet kérdésként, hogy a maszk mellett kell-e védőszemüveget is viselni.
Van-e létjogosultsága a védőszemüveg használatának?
A koronavírus kapcsán fontos elmondani, hogy a bőrön keresztül nem képes behatolni a szervezetbe. Ugyanakkor valamennyi szabadon lévő nyálkahártyán bejuthat az emberi testbe, vagyis a szemen keresztül is nyílhat erre esély.
Ennek tudatában már érthető, hogy miért viselnek a fertőzött betegek kezelése közben a szájmaszk mellett védőszemüveget is az egészségügyi szakemberek. Ők ugyanis egész álló nap érintkeznek a betegekkel, ezáltal a fertőzés kockázatának is jobban ki vannak téve.
Ugyanakkor azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a különböző vírusok szemen át történő bejutásának a kockázata alacsonyabb a szájon keresztül történő bejutáshoz viszonyítva. A száj ugyanis egyfolytában levegőt küld a tüdőbe.
Főként az egészségügyben dolgozók esetében mondható tehát el, hogy a szem védelmének céljából mindenképpen hasznos lehet a védőszemüveg használata.
Egyéb kiemelt szempontok a koronavírus-fertőzés elkerülésének céljából
Beszéljünk akár a szájmaszkokról vagy a védőszemüvegről, csodaszernek egyiket sem lehetne minősíteni. Mindkettő esetében arra van ugyanis szükség, hogy a használatuk felelősségteljes gondolkodás mellett, rendeltetésszerűen történjen.
Vagyis a maszk és a szemüveg viselése közben se érintsük meg az arcunkat, különösen kerüljük a száj, az orr és a szem környékének a fogdosását. Ezen kívül nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres kézmosás fontosságát, természetesen alaposan megtisztítva a kezeket, méghozzá szappan és víz segítségével.
Hogyha nincs a közelünkben víz, akkor pedig használjunk minimum 60% alkoholtartalmú kézfertőtlenítőt.