Ha viszont azt szeretnénk, hogy némi árnyékos felület is legyen, ahol hűsölhetünk a forró nyári napokon, akkor pergola építése helyett válasszunk egy “természetesebb” módszert, és ültessünk fákat a kertünkbe. Bár élőlények lévén rendszeres gondoskodást igényelnek, azonban a végeredmény kárpótol majd minket a munkáért.
Válasszunk körültekintően!
Először is meg kell határoznunk, hogy milyen fafajtát szeretnénk a kertünkbe. Ez lehet például gyümölcsfa, díszfa, örökzöld, lombhullató, stb. Természetesen ehhez figyelembe kell vennünk a kertünk adottságait. Mérlegeljük, hogy mekkora hely áll rendelkezésre, milyen a talaj, illetve hogy a fa akkor se legyen zavaró helyen, ha 10-20 év múlva már igencsak nagyra nő. Kerüljük azokat a részeket, ahol telefonvonal vagy villanyvezeték fut a magasban, esetleg gáz- vagy vízvezeték a talajban.
Ha okosan ültetjük el a fát, az segít a ház fűtési és hűtési költségeit is megspórolni. Ha lombhullató fajokat telepítünk a ház déli, nyugati és keleti oldalára, akkor azok nyáron megakadályozzák, hogy a nap reggeltől estig folyamatosan a falra süssön, és a benti hőmérséklet is jelentősen megemelkedjen.
Ugyanígy, ha örökzöldeket ültetünk az északi és a nyugati oldalra, akkor azok a téli szélviharok alkalmával felfogják azt a csontig hatolóan hideg, csípős szelet, ami még a legkisebb résen is képes behatolni, és arra késztetni minket, hogy feljebb csavarjuk a fűtést.
Metsszünk rendszeresen!
A fák gondozásának legfontosabb lépése a helyesen kivitelezett, rendszeres metszés, amely biztosítja azt, hogy a lombkorona egészséges és szellős legyen. A különböző fajtákat eltérő időben kell metszeni, ezért mindig járjunk utána, hogy a kertünkben lévő fajtáknak melyik a legideálisabb időpont.
A metszéshez természetesen szükségünk lesz szerszámokra is. A vékonyabb ágakhoz elegendő egy metszőolló vagy ágvágó, a vastag, kemény ágakhoz viszont már sokkal praktikusabb egy professzionális kerti fűrész, amely beszerezhető a Fiskars & Gerber termékek webáruházából.
Az ágakat mindig teljesen a fa törzséig vágjuk vissza. Felesleges meghagyni a csonkokat, hiszen ezek már úgysem fognak újra kihajtani. Ne féljünk alaposan megritkítani a lombkoronát! A fák ugyanis “okos” élőlények, mindig arra törekszenek, hogy a lombjuk és a gyökerük tömege nagyjából egyforma legyen, így ha sokat metszünk le belőle, azzal arra késztetjük, hogy több új hajtást hozzon.
A nagyobb fák alacsonyan lévő vagy földig lelógó ágai sok helyet vesznek el a kertből, ráadásul zavaró őket folyamatosan kerülgetni. Ezért bátran vágjuk le az ágakat nagyjából fejmagasságig, az így kapott plusz helyet pedig kedvünk szerint hasznosíthatjuk.