A Magyar termék rendelet megalkotása miatt vannak ugyan Magyarországnak vitái az unióval, lesznek is még egyeztetések az ügyben, de a vitás kérdések rendezhetők - közölte Fazekas Sándor.
A miniszter elmondta: az unió versenyjogi aggályokat hangoztat, azonban a magyar kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium álláspontja az, hogy a rendelet nem ütközik az unió jogrendjébe és a nemzetközi szerződésekbe.
A Magyar Dinnyeszövetség (MDSZ) elnöke, Simonka György fideszes képviselő és Budai Gyula vidékfejlesztési államtitkár által kezdeményezett, a multinacionális kereskedelmi láncok és az MDSZ között született megállapodásról nem kérték ki előzetesen a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) véleményét - írta szombati számában a Népszabadság. A lap szerint a hatóság válaszul információkat gyűjt a megállapodásról és később dönti el, hogy hivatalosan vizsgálatot indít-e. A Népszabadság emlékeztetett: a GVH korábban már több hasonló, szakmai, termelői szervezetek által ajánlott "piacvédő" ár kapcsán is igen keményen lépett fel, s az sem jelentett mentséget, hogy állami szerv kényszerítette ki az elfogadását a piaci szereplőkből. A héten indult akció során a hipermarketek vállalták, hogy júliusban nem csökkentik eladási áraikat kilogrammonként 99 forint alá, így a szervezők szerint a hazai termelők is méltányos, 35-40 forintos felvásárlási árat kapnak árujukért. |
A jogszabály a fogyasztók tájékoztatását szolgálja, hogy a vásárló egyértelműen tisztában legyen vele, mely élelmiszer származik Magyarországról - tette hozzá Fazekas Sándor.
A miniszter emlékeztetett: a rendelet szerint az tekinthető a magyar terméknek, amely 100 százalékban magyar alapanyagból készült, feldolgozását és csomagolását is Magyarországon végezték.
A rendelet tartalmaz átmeneti kategóriákat is. Azokat a termékeket, amelyek - 50 százalékban - magyar alapanyagot tartalmaznak és Magyarországon gyártják, a hazai termék kategóriába tartoznak. Példaként említette a hurkát, amelynek rizse külföldről származik.
Vannak továbbá olyan termékek, amelyeket Magyarországon készítenek, de külföldi alapanyagból, ezeket a hazai feldolgozású termék kategóriába sorolja a rendelet. Itt a csokoládékészítményeket említette példaként a miniszter. A Magyar termék rendelet szeptember 1-jén lép hatályba.