Ennek a legtöbbször szép szóval állunk neki, aztán, ha ez a módszer nem működik, jöhetnek a keményebb eszközök, például a közjegyzői felszólítás, vagy eljárás. Ezek sok esetben a kapcsolat megromlásához is vezethetnek, amit érthetően a legtöbben szeretnénk elkerülni. Akár vállalkozóként egy partnerünkről van szó, akár egy ismerősünkről, a viszonyunk kialakításába jelentős energiát fektettünk, a megszakítása így veszteséggel jár.
Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, a behajtásra már a tartozás fellépése előtt megfelelő lépésekkel fel kell készülnünk. Ha pénz forog kockán, akkor jó eséllyel köztetek is létrejött egy megállapodás. Amellett, hogy ez szóban, vagy írásban történt, az is fontos, hogy mit foglal magában, hiszen erre tudsz hivatkozni késedelem esetén. Egy szerződés mindkét fél számára előnyös, mivel mindkettejüket védi, ráadásul kézzelfogható bizonyítéka az együttműködéseteknek. Ha ez nincs, akkor sem árt, ha a megrendelésről legalább e-mailben beszéltek, a levelezésetek pedig magában foglalja az árat és a fizetési határidőt.
A szerződésbe ugyanakkor olyan biztosítékokat is belefoglalhatunk, amik segítik a behajtást. Ilyen például a kötbér, amit akkor kell megfizetnie a megrendelőnek, ha adóssá válik, tehát nem teljesíti határidőre a számlát. Ezt látva még kisebb összegek esetén is sokan nagyobb hajlandóságot mutatnak a fizetésre, mint nélküle.
Mit tehetsz, ha már tartoznak neked?
Az emberi kommunikáció ebben az esetben is nagyon fontos, így egy néhány napos késedelem esetén érdemes először e-mailben, vagy szóban emlékeztetni az illetőt a tartozására. A nem fizetés mögött számos ok állhat. Lehet, hogy csak elfelejtette, bent ragadt az átutalás a bank rendszerében, és persze az is, hogy pénzügyi gondjai vannak. Az első két esetben nem fogja rossz néven venni, ha figyelmezteted a számlád esedékességéről. Akik pénzügyi gondokkal küzdenek pedig hamarabb fizetnek olyan partnereiknek, akik nem ülnek csendben a babérjaikon. Ehhez még az udvariasságod sem kell levetkőznöd.
Amennyiben az érdeklődő e-mail már nem elég, a következő szint lehet a felszólítás. Ezt mindig írásban küldd, törekedj a hivatalos hangnemre, de kapjon kellő nyomatékot a fizetés sürgőssége! Ha a szerződésben késedelmi kamatot is megállapítottunk, azt adjuk hozzá a tartozásai összegéhez. Utalhatunk benne arra is, hogy a felszólítás figyelmen hagyása esetén jogi lépésekre kerül sor.
Ha ezután sem kapod meg a szükséges összeget, először érdemes közjegyzőhöz, vagy ügyvédhez fordulni. Ő további tanácsokkal is el tud látni az üggyel kapcsolatban, és jogi eszközök alkalmazásával segíthet a helyzet rendezésében. Ezen a ponton általában két út áll előtted: a fizetési meghagyás kibocsátása iránti nem peres eljárás, vagy a bíróság.
Sajnos a jogi út sem garantálja minden esetben a kifizetést, ha ugyanis az adósnak nincs pénze, vagy csődeljárás folyik ellene, akkor nincs miből behajtani a tartozását. Mielőtt idáig fajulna a helyzet, fontos végigjárni az enyhébb módszerek útját is, ami a kapcsolat rovására sem megy.
Fontos leszögezni, hogy kintlévőségnek azt a számlát nevezzük, amit a megadott határidőre nem egyenlítettek ki, tehát a partnerünknek tartozása lépett fel velünk szemben. Ezeket nemcsak azért érdemes kézben tartanod, mert az összegük nem a te zsebedben van, hanem áfakötelesként például azért is, mert neked a számla kiállításának időpontjában tartozásod keletkezik az adóhatóság felé. Ez akkor is fennáll, ha a számlád nincs kiegyenlítve, tehát adót ugyanúgy kell fizetned az összeg után, mintha az már beérkezett volna a bankszámládra.
Hogyan ösztönözd az adóst a fizetésre?
A fent említett eszközök és jogi módszerek mellett kérheted behajtásra szakosodott szakértők segítségét is. Ez semmiképp nem jelent fizikai erőszakot, vannak azonban olyan cégek, amik különböző tárgyalási technikákkal és a szükséges információk beszerzésével fokozhatják az ügyfeled fizetési hajlandóságát. Fontos, hogy ha ezt a módszert választod, olyan céget keress, akiknek a jogszerűségében maximálisan megbízhatsz! Ez nemcsak a tevékenységük szakszerűségét, hanem az eredményességét is fokozhatja, ami végül a te érdeked is.