Októberben a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,2 százalékkal nőtt, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakáké viszont 3,4 százalékkal csökkent a tavalyi szinthez képest. A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakákban mért vendégforgalma összességében 1,2 százalékkal bővült. A szálláshelyek bruttó árbevétele 8 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.
A tavalyi év azonos időszakához képest a külföldi vendégek száma 1,8, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,4 százalékkal (980 ezerre) csökkent. A külföldivendég-éjszakák száma – a kilenc turisztikai régióból – az Észak-Magyarország és a Tisza-tó régiókban emelkedett.
Fogynak a legénybúcsúsok, hol vagytok oroszok?
Az októberi vendégforgalom nagysága alapján a legjelentősebb küldő országok közül Ausztriából és az Egyesült Királyságból mérsékelten, 0,9, illetve 3,9 százalékkal, az Egyesült Államokból dinamikusan, 14 százalékkal nőtt a kereslet. Ezzel erőteljesen lefékeződött a brit forgalom 2014 júniusától kezdődő felfutása.
A Csehországból érkező vendégek 1,8, a Németországból érkezők 14 százalékkal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe, az októberi adatok alapján a 6. helyen álló Oroszországból érkezők forgalma 36 százalékkal csökkent.
Honnan jöttek többen? Honnan kevesebben? Változások egy év alatt. Forrás: KSH / Privátbankár |
A belföldi vendégek száma 8,3, az általuk eltöltött éjszakáké 6,2 százalékkal (1 millió 8 ezerre) bővült. A belföldivendég-éjszakák alapján mért vendégforgalom hat turisztikai régióban nőtt, a Tisza-tónál, Nyugat- és Közép-Dunántúlon pedig csökkent. A szállodák szobakihasználtsága 0,3 százalékponttal, 56,2 százalékra emelkedett.
Nőttek a bevételek
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele 8 százalékkal (33 milliárd forintra) nőtt. Ezen belül a szállásdíjbevétel 10 százalékkal (19 milliárd forintra), a vendéglátásé 6 százalékkal (7 milliárd forintra) és az egyéb bevételek 3,7 százalékkal (7 milliárd forintra) emelkedtek.
2015. október 31-én az előző év azonos időpontjához képest a hazánkban működő egységek száma 3,4 százalékkal több (2637) volt, a kiadható férőhelyek száma 1,1 százalékkal bővült (megközelítette a 233 ezret).
A szálláshelyek 6 százalékkal több, összesen 22 millió 735 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 5,6 (11 millió 419 ezer), a belföldi vendégek 6,3 százalékkal több (11 millió 316 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,7 százalékponttal, 55,4 százalékra emelkedett. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 11 százalékkal több, 316 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.