A premenstruációs tünetegyüttesnek a menstruációt megelőző 7-10 napban jelentkező lelki és fizikai tüneteket tekintjük. Kiváltó oka a női ciklus hormonális változása, vagyis egy teljesen természetes folyamatról van szó. A nemkívánatos tünetek a menstruáló nők közel felét érintik.
Ezek a tünetek lehetnek a fejfájás, hányás, szédülés, mellfeszülés, puffadás, verejtékezés, gyomorfájdalom, ingerlékenység, székrekedés, hasmenés, bokatáji ödémák, és ízületi panaszok is jelentkezhetnek.
Honnan tudhatom, hogy premenstruációs szindrómával küzdök?
Hasznos lehet egy bővített menstruációs naptárat vezetni néhány hónapon keresztül. Itt nem csak azt kell jelölnöd, hogy mikor jött meg és mikor múlt el, hanem a menstruációt megelőző 7-10 napra vonatkozóan minden testi-lelki változást jegyezz fel.
Ezzel a módszerrel pár hónap múlva már pontosan fogod látni, hogy mely tünetek ismétlődnek ciklikusan és érnek véget a vérzés megszűnésével. Így talán könnyebb lesz megbirkózni vele, ha nem ér váratlanul a tünetek felbukkanása.
Segít a mozgás
Megfigyelhető, hogy akik rendszeresen mozognak, kevésbé hajlamosak depresszióra. Az általános ajánlott idő a heti háromszori 20-45 perc. Ilyenkor kerékpározhatsz, úszhatsz, futhatsz, táncolhatsz, de még a kertészkedés is belefér. Fontos, hogy ne ess túlzásba, ne terheld túl a szervezeted, mert az visszafelé is elsülhet.
Figyelj arra, hogy mit eszel!
Az egészséges táplálkozás nem csak a PMS tüneteinek enyhítése miatt fontos. Kétségtelen, hogy hatással van mindannyiunkra, hogy mit és milyen minőségben juttatunk a szervezetünkbe.
Bár nincs róla egyértelmű állásfoglalás, de a megfigyelések azt mutatják, hogy ha a menstruáció közeledtével több folyadékot, lassan felszívódó szénhidrátot és B6-vitamint fogyasztasz, valamint csökkented a kristálycukor, a koffein, az alkohol és a tejtermékek fogyasztását, az enyhítheti a PMS tüneteit.
Ne stresszelj!
Könnyebb mondani, mint megtenni, de valóban fontos, hogy amennyire csak tudod, csökkentsd a stresszt kiváltó okokat. Ha nagyon nem megy, kérheted pszichológus vagy pszichiáter segítségét is, hosszútávon mindenképp profitálni fogsz belőle.
Ha szeretnél még tájékozódni a témában, esetleg érdekel, milyen zavarai lehetnek a menstruációs ciklusnak, olvasd el az Intima.hu cikkeit, melyekben alaposan körüljárják ezt a kérdés.