Felfújható vízi játékokat vizsgált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Összesen 33 féle terméknél vizsgálták meg a szakemberek, hogy van-e bennük tiltott lágyítószer.
A szúrópróbaszerűen mintavételezett termékek között vannak úszógumik (12 db), felfújható strandlabdák (15 db), illetve egyéb, felfújható állat figurák és strandeszközök (5 db), továbbá egy strandszett is.
Az összesen 33-féle megvizsgált, felfújható strandjáték közül 1 termék (a SPALH ASTM F-963, Art. No. 9135 kenu junior) nem felelt meg a vonatkozó követelményeknek, mert a fúvóka részében a megengedett határérték közel 500-szorosa volt DINP lágyítószerből, illetve a termék alapanyagának DEHP tartalma is meghaladta a 0,1 m/m%-os határértéket.
Ez a termék bukott meg. Fotó: NFH |
Ne szájjal, lábbal!
A DBP, BBP és DEHP vegyületek olyan, reprodukciót károsító (azaz a szexuális működésre, illetve termékenységre káros hatású) vegyületeknek minősülnek, amelyekkel kapcsolatban az uniós szabályozás további szigorítást vezetett be. |
A tiltott lágyítószerek kizárólag kémiai műszeres vizsgálattal mutathatóak ki, ezért érdemes olyan terméket vásárolni, amelyen szerepel a ftalát-mentes” („no phthalates”) felirat vagy az erre utaló szimbólum.
Ha erre valamiért nincs mód, akkor az ilyen játékokat érdemes nem szájjal felfújni, hanem pumpát használni, mert így elkerülhető, hogy a termékekben esetlegesen előforduló lágyítószerek, a nyállal kioldódva a szervezetbe kerüljenek - írja az NFH.
A vizsgálatról videót is készítettek: