A GfK piackutató ügynökség 360 szlovákiai üzletben, 16 fő termékkategóriában elvégzett felmérés reprezentatív adataiból kiderült, hogy 2011 - az első ilyen kimutatás - óta folyamatosan csökken a hazai élelmiszerek aránya a szlovákiai üzletekben. Daniel Poturnay, a szlovák élelmiszeripari kamara elnöke az eredmények kapcsán hozzáfűzte, hogy ez a trend az élelmiszeripari ágazat import-export mérlegében is megmutatkozott: ez tavaly ugyancsak negatív rekordot ért el az 1,1 milliárd eurós külkereskedelmi hiánnyal.
Inkább isszák, mint eszik
Ha népszerűség szerint lebontjuk az egyes termékkategóriákat, akkor a tej, a bor a sör és az ásványvizek, illetve a szeszes italok kategóriájában volt a legmagasabb a hazai termékek aránya a szlovák boltokban. A legkevesebb magyar terméket az étolajok, édességek és a tartós élelmiszerek, illetve az üdítőitalok kategóriájában találjuk. Meglepő módon a legkisebb üzletek forgalmaznak előszeretettel importterméket (57 százalék), míg a diszkontok és a hipermarketek lényegesen kevesebbet (18-38 százalék).
Gondok a kereskedelemmel?
Az adatok kapcsán Daniel Poturnay tarthatatlannak nevezte a szlovák élelmiszeripari ágazat leépülésével járó trendet: 2011 óta mintegy 1800 munkahely szűnt meg az ágazatban, holott - mint mondta - éppen az élelmiszeripar az, ami a legelmaradottabb régiókban is megtarthatja a foglalkoztatást. Szerinte a nagyobb üzletláncok túl sokat fordítanak a hazai termékek népszerűsítésére, ezek azonban nem hozzák meg a tőlük várt eredményeket.