5 milliárd forint keretösszeggel induló vissza nem térítendő támogatást biztosít a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium családi házak energetikai korszerűsítésére és felújítására - tájékoztatta a minisztérium a Privátbankár.hu-t. A 2014-ben indult Otthon Melege Program legújabb alprogramjának részleteiről Szabó Zsolt fejlesztés- és klímapolitikáért valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár számolt be az Öko City kiállításon tartott sajtótájékoztatón szerdán. A 2014 szeptemberében indult Otthon Melege Program eddig közel 17 milliárd forint keretösszegben biztosított támogatást, ezzel pedig 85 ezer háztartás energiahatékonysága javult a kormány tájékoztatása szerint.
Erre pályázhatsz az új programban
A legújabb alprogram célja a családi házak energetikai korszerűsítése és felújítása. Ennek során támogatható az épületek homlokzati nyílászáróinak cseréje, homlokzatok hőszigetelése, épületgépészeti rendszerek (pl. kazánok, radiátorok) energia-megtakarítást eredményező cseréje, illetve felújítása és az épület gépészeti rendszeréhez csatlakozó megújuló energiafelhasználás kialakítása (napelemes rendszerek, napkollektoros rendszerek, biomassza kazánrendszerek kiépítése).
Szabó Zsolt elmondta, hogy az alprogram meghirdetésekor rendelkezésre álló 5 milliárd forintos keretösszeg elosztása régiónként történik épületszám/régió arányban megosztva. A vissza nem térítendő támogatásban részesíthető pályázatokat az arányosan elérhető CO2 megtakarítás figyelembevételével rangsorolják.
A keretösszegre való tekintettel kizárólag a hagyományos technológiával 1996 előtt épült és 1995. december 31-ig kiadott építési engedéllyel rendelkező, egy lakásos, legfeljebb 135 m2 fűtött alapterületű, a pályázatot benyújtó magánszemély tulajdonában álló és a pályázat benyújtását megelőzően használatban lévő (lakott) családi házak energetikai korszerűsítésére nyújtható vissza nem térítendő támogatás az alprogram keretében. |
A támogatás az elszámolható költségek 40-55 százalékára igényelhető a megvalósítandó fejlesztés összetettségétől függően, ezzel ösztönözve az épületek komplex fejlesztését. Az igényelhető támogatás maximális összege 2,5 millió forint. Támogatási kérelmeiket a pályázati portálon keresztül, elektronikus úton nyújthatják be az ügyfélkapus regisztrációval rendelkező magánszemélyek 2016. július 1-jétől a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig. 2016. április 7-től a pályázati útmutató megtekinthető a www.kormany.hu oldalon - tájékoztat a minisztérium.
De tényleg jó ez nekünk?
A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) már össze is szedte az elmúlt évek tapasztalatai alapján a program előnyeit és hátrányait, erről pedig a Privátbankárnak is beszámoltak.
A MEHI szerint üdvözlendő, hogy a pályázás aránylag kevés adminisztrációs terhet ró a pályázók nyakába, mivel a beadás elektronikus úton történik.
Megjegyzik azonban, hogy a korábbi program során csak azok a társasházak rúghattak labdába, amelyek a pályázattól függetlenül legalább 4-6 hónappal korábban elkezdték az előkészületeket. Ehhez energetikai tanúsítványt és felújítási koncepciót kellett készíteni, mely az előre tervezés mellett a lakóközösségek számára anyagi megterhelést is jelent, így ezt kevés közösség tudja vállalni. Előkészítés hiányában a felújítani vágyó társasházak pályázati folyamat közben való lemorzsolódása 90 százalék feletti volt.
Még mindig drága és sokáig tart
Sajnos a MEHI által összegyűjtött tapasztalatok azt mutatják, hogy az 50 százalékos önerő nagyon sok: a családi megtakarítások hiánya miatt a támogatások hatékony optimuma a 66-75 százalék között lenne. A lakók hiteltörlesztési korlátait jelentősen megterheli a projekt menedzsment, a pályázatírás, és a külső műszaki ellenőrzés költsége, melyek nem elszámolható költségek a megvalósítása során. A lakóközösségek számára a hitelek havi törlesztőrészlete is komoly terhet jelent: jellemzően ez 8-10 ezer forint között mozog, de sehol sem haladja meg a 20 ezer forintot.
Ráadásul nagyon későn lesz az beruházásból valami: hiába az elektronikus ügyintézés, ha a pályázati útmutató megjelenése és a pályázati döntés megszületése közötti időtávot vesszük alapul, akkor előkészítésre 66 nap, a bírálatra 215 nap, szerződéskötésre 120 nap állt rendelkezésre, míg a kivitelezést 120-180 nap alatt el kell végezni.