Az idén folytatódó, jelentős, 8%-hoz közeli reálbér növekedés, a márciusban 16 éves csúcsra ugró – és azóta is a közelében tartózkodó – fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus bővülése, amely azonban az év második felében a magasabb bázis miatt már lassulhat – írja Horváth András, a Takarékbank elemzője.
Így a tavalyi összességében 5,3 százalékos növekedést az idén gyorsabb ütemű, 6,2 százalékos növekedés követhet, ami érdemben hozzájárulhat a GDP növekedésének gyorsulásához is. A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén várható átadási hulláma is.
A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani, az új autóeladások pedig az első fél évben 29 százalékkal emelkedtek. A kiskereskedelem gyorsulása összhangban van azon várakozásunkkal, hogy idén a tavalyit meghaladó lehet a GDP növekedése, így idén 4,6 százalékos, vagy akár annál gyorsabb GDP növekedésre számítunk. A minden ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme meghaladhatja a várakozásokat, ami a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom még gyorsabb növekedését eredményezheti, így a GDP növekedése is meghaladhatja a várakozásokat. 2015 átlagához képest 17,5 százalékkal, 2010-hez képest pedig 29,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom az elemző szerint.
A kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene májusban nagyjából a várakozásokkal ellentétben jelentősen gyorsult, vagyis 7,8 százalékkal bővült éves bázison (naptárhatástól megtisztítva). Mindez jelentősen korrigálni tudta az áprilisi gyengébb teljesítményt, azaz összességében – legalábbis fogyasztás szempontjából – a második negyedév egyelőre szintén erősnek tűnik. A májusban regisztrált növekedés egyébként az idei év legjobbja, holtversenyben a januári adattal.
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint, ami a részleteket illeti, a meglepetést elsősorban az élelmiszerkereskedelem teljesítménye szolgáltatta, ahol szokatlanul magas, 5,8 százalékos növekedést regisztráltak, vélhetően a tavalyi alacsony bázis következtében. Mindeközben továbbra is erős a forgalom bővülése a nem élelmiszer kereskedelmi üzletekben is, ami egyáltalán nem számít meglepetésnek, tekintettel az idei év eddigi adataira. Eközben az üzemanyagárak emelkedése ellenére az üzemanyag-kiskereskedelem dinamikája sem tört meg érdemben, erre utal a 8,1 százalékos év/év növekedés.
Előre tekintve egyelőre nincs okunk azt gondolni, hogy a fogyasztás lendületét bármi is megtörhetné, látva a továbbra is erősödő munkaerőpiacot, így az idei év egészében úgy látjuk, hogy átlagosan 7 százalék felett maradhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése – fogalmaz az elemző.