Az élelmiszerek megfelelő csomagolása a fogyasztói társadalom egyik visszatérő problémája. Elképesztő mennyiségű szemét termelődik amiatt, hogy az ételeinket meg kell védeni a szennyeződésektől és attól, hogy megromoljanak mielőtt elfogyasztanánk. Nem véletlen, hogy egyre több csomagolóanyagot gyártanak újrahasznosítható anyagokból - elég csak a tojásos vagy a tejes dobozokra gondolni.
A legvékonyabb fóliák azonban ebből a szempontból komoly fejtörést okoznak: nehezebb őket újrahasznosítani és akár még káros anyag is kioldódhat az ételbe belőlük - ráadásul nem is mindig tudják megakadályozni azt, hogy az ételek megromoljanak. A Bloomberg cikke szerint a kutatók most olyan csomagolóanyagon dolgoznak, amelyek kiválthatják a jelenleg használt fóliákat, és még meg is lehet enni őket.
Végy egy zacskó kazeint és némi vizet
Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) kutatói felfedezték, hogy a tejben megtalálható fehérje, a kazein alkalmas lehet arra, hogy egy ehető, biológiai úton lebomló csomagolófóliát állítsanak elő belőle. A kazein alapú fólia akár 500-szor hatékonyabban védi meg az oxigéntől (és így a megromlástól) az élelmiszereket, mint a műanyag alapú. A jelenleg is létező ehető csomagolásoknál is jobb (ezek egyébként keményítő alapúak), és a fénytől védendő termékeknél is alkalmazhatóak.
A kutatók glicerint és citrus pektint adtak a víz és kereskedelmi forgalomban is kapható kazeinpor elegyéből készített kazeinfóliához. A glicerintől puhább lett a filmréteg, a citrus pektin pedig ellenállóbbá tette a nedvességgel és a magasabb hőmérséklettel szemben. Emellett akár ízesítést, vitaminokat, más természetes adalékanyagokat is keverhetnek hozzá, így a csomagolás és a becsomagolt étel is ízletesebb és táplálóbb lehet.
Az instant levestől az öltözőben összerázott fehérjeturmixig - mire jó?
A Bloomberg cikke a lehetséges felhasználási módok között említi az adagonként csomagolt instant kávét és levesport - ezeket csomagolással együtt lehetne a forró vízbe dobni. A megoldás egyébként kísértetiesen emlékeztet a mosó- és mosogatógépekben használatos egyes kiadagolt mosószerekhez, amelyek szintén vízben oldódó, de persze nem ehető csomagolásban vannak és kibontás nélkül kell őket a gépbe dobni.
A kazein egyébként az edzőtermek gyúrós közönségének régi barátja, értékes fehérje - így akár a kazeinfóliába csomagolt kazeinpornak is lehet értelme, amit így nem kellene mérőkanállal adagolni a shakerbe edzés után.
A kazein folyékony formában is jól használható: cukor helyett kazeinpermettel lehetne ropogóssá tenni a gabonapelyheket, de akár a pizzásdobozok belső felületét is lehetne kezelni vele vegyszerek helyett. |
Persze sok értelme nincs az ehető csomagolásnak, ha annak külseje érintkezik a külvilággal - a bevásárlókosárral, szatyorral, mosatlan kezünkkel, vagy pláne vizes dolgokkal, amelyek oldják a fóliát. Ezért a kazeinfóliába csomagolt termékeknek kell még egy külső műanyag zacskó, doboz - megintcsak úgy, mint a vízben oldódó csomagolású kiadagolt mosogatószereknél. Összességében azonban még így is jelentősen csökkenthető lenne a nehezen lebomló szemét mennyisége.
A kutatások egyelőre még gyerekcipőben járnak, ha magáncégek nem karolják fel az ötletet, az USDA kutatói csak évek múlva tudnak előállni egy valóban használható termékkel.