Talán még ma odaér |
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Magyar Posta Zrt. adatai szerint az e-kereskedelem bővülésével a belföldi futár-, expressz és csomagszolgáltatások piaca évente átlagosan 10 százalékot meghaladóan növekszik, a forgalom negyede pedig az év utolsó két hónapjára koncentrálódik - olvasható az adóhatóság Facebook oldalán.
Az ünnepi forgalomban az interneten jellemzően távol-keleti, illetve tengeren túlról megrendelt áruk átfutási ideje akár 50 nap is lehet, az Európai Unióból jellemzően néhány nap, míg a magyar webáruházból megrendelt – raktárról kiszállítható – áru 1-2 nap alatt jut el a megrendelőhöz.
Annak érdekében, hogy időben megérkezzen az ajándék érdemes minél előbb elindítani a megrendeléseket. A külföldi rendelések esetében, amennyiben lehetséges a vásárláskor ezt megtenni, célszerű a regisztrált postai küldemény lehetőséget választani, mivel csak az ilyen küldemények esetében követhető a megvásárolt áru útja a kézbesítésig.
Ha az áruk az Európai Unión kívülről (például Kínából, az Amerikai Egyesült Államokból, stb.) érkeznek, azokat kötelező jelleggel vámkezeltetni kell. A vámkezelés, megbízás alapján a postai szolgáltató közreműködésével történik - hívja fel a figyelmet a NAV.
A vámkezelés akkor végezhető el, ha
- a beérkezett áru egyértelműen meghatározható,
- ismert az áru valós értéke,
- a címzett beazonosítható.
A csomag tartalmának általános elnevezése (pl. „ajándék”, „ruhanemű”, „élelmiszer”) alapján a vámkezelés nem végezhető el, ezért fontos a pontos árumegnevezés feltüntetése már a fuvarlevélen is (pl. „telefon”, „táblagép”, „műanyag vonat”, „pamut póló”, „táblás csokoládé”).
Amennyiben a bejelentett áru értékével kapcsolatban kétség merül fel, úgy a valós áruérték megállapítása érdekében számla, átutalási megbízás, megrendelés stb. benyújtását is kérheti a NAV.
Amennyiben a fenti adatok rendelkezésre állnak, úgy a vámkezelési kérelem benyújtásától számított egy napon belül a NAV pénzügyőrei elvégzik a vámkezelést. A Nemzetközi Posta Kicserélő Központ elektronikusan kéri a vámkezelést, majd a fizetendő összegek meghatározása után vámbiztosítékot nyújt és az áru kiszállításakor kell megfizetni a közterheket. Amennyiben nem állnak rendelkezésre az adatok, vagy valamilyen engedély, igazolás, stb. szükséges a vámkezelés elvégzéséhez, úgy azt a Magyar Posta kéri be az ügyfelektől. Ilyenkor az áru kiszállítása is hosszabb időt vesz igénybe, amennyiben a címzett nem bocsátja rendelkezésre az adatokat.
Áruvizsgálat történhet:
- röntgen segítségével,
- szükség esetén a csomag bontásával (ilyenkor a postai alkalmazott mutatja be a vámtisztviselőnek az árut),
- kábítószer kereső kutya segítségével.
Vámmentes értékhatárok
Az interneten megrendelt áruk 22 euró értékig vámmentesek, e fölött azonban adófizetési kötelezettség keletkezik.
Amennyiben EU-n kívüli magánszemély küld ajándékot magyar magánszemélynek, úgy 45 euró értékig nem kell vámot és adót fizetni.
A vámmentes értékhatárok felett az alábbi fizetési kötelezettség keletkezik:
Cég-magánszemély reláció:
0-22 euró között vám- és adómentes
22,1 -150 euró között vámmentes, de 27 % ÁFA terheli a küldeményt
150,1- euró feletti kereskedelmi vámtarifa szerinti vámtétel + 27% ÁFA
Magánszemély-magánszemély viszonylat:
0-45 euró között vám- és adómentes
45,1 -150 euró között vámmentes, de 27 % ÁFA terheli a küldeményt
150,1-700 euró között vagy a vámtarifa szerinti vámtétel, vagy – kérelem alapján – fix 2,5%-os vám + 27% ÁFA
700 euró és e felett kereskedelmi vámtarifa szerinti vámtétel + 27% ÁFA
Egyes áruk behozatala korlátozás alá esik:
- hamis termékek behozatala tilos;
- gyógyszer és gyógyszer hatóanyagot tartalmazó készítmények vámkezeléséhez az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélye szükséges;
- nemzetközileg védett növények és állatok, illetve ezekből készült vagy ezeket tartalmazó termékek csak külön engedéllyel hozhatók be;
- kábítószerek nem vámkezelhetőek.
Kivitellel kapcsolatos szabályok
Az Európai Unió szabályai biztosítják az áruk szabad mozgását a tagállamok között. Ez azt jelenti, hogy Magyarországról egy másik tagállamba történő küldemény kiküldéséhez (pl.: karácsonyi ajándékcsomag) nem kapcsolódik vámeljárás.
Amennyiben az árukat az Európai Unión kívüli ország irányába adják fel, úgy azokat vámkezeltetni kell. A kiviteli vámeljárásokhoz nem kapcsolódik a feladó részéről vámfizetési kötelezettség.
Ha a küldemény értéke az 1000 eurót nem haladja meg, úgy a postai feladáskor kitöltött fuvarlevélen kívül egyébre nincs szükség. A feladóvevény alapján a posta az exportra szánt áruk vámkezeltetéséről gondoskodik. Amennyiben a küldemény értéke az 1000 euró összeget meghaladja, a kivitelhez Egységes Vámáru-nyilatkozat kitöltése kötelező, amelyhez a posta vagy egyéb vámügynökség közreműködését lehet kérni.
Vannak azonban bizonyos áruk (pl.: kulturális javak, alkohol, dohánytermék, kábítószer-tartalmú gyógyszerek stb.), amelyek Európai Unión belüli vagy nem EU tagországba történő szállítása korlátozott, illetve speciális engedélyekhez kötött, valamint az egyes országok tovább szigoríthatják az egyes termékkörökre vonatkozó beviteli szabályokat.
A termék az Európai Unió más tagállamába vagy EU-n kívüli országba történő beküldésével kapcsolatban felvilágosítást az illetékes magyarországi diplomáciai képviseletek, valamint a célország illetékes hatóságai adhatnak.
A hazai műkincsek védelme érdekében a NAV megakadályozza minden olyan küldemény külföldre küldését, amely Magyarországon védettnek tekinthető, illetve 50 évnél régebbi műtárgynak minősül és azt a kulturális örökségvédelmi hatóság engedélye nélkül kísérelnek meg postán továbbítani.
Az illegális dohánykereskedelem megakadályozása érdekében a kockázatosnak minősített csomagok közül mind az import, mind az export célúakat ellenőrzik a NAV pénzügyőrei. Amennyiben bármilyen csomaggal összefüggésben gyanú merül fel bűncselekmény elkövetésre, a küldeményt lefoglalják és feljelentést tesznek.