A The Guardian beszámolója szerint Christiaan Huygens holland fizikus és feltaláló számolt be róla először a 17. században, hogy két ingaóra, amelyeket azonos falra akasztottak fel, egy idő után szinkronba kerül, azaz egyformán kezdenek lengeni az ingáik. Több elmélet is született a jelenség kiváltó okára, mindezidáig azonban nem jutottak dűlőre a tudósok.
A Scientific Reportsban jelent meg most egy tanulmány, amit a The Guardian idéz. Portugál tudósoknak az volt a feltevésük, hogy az ingák hanghullámok segítségével közvetítenek egymásnak energiát. Összetett matematikai modellt állítottak fel, majd egy falra erősített sínre rögzítettek egymás mellé két ingaórát. A feltevések és a kísérlet eredménye végül egybevágtak.
Luis Melo, a lisszaboni egyetem fizikusa, a tanulmány egyik társszerzője szerint azzal, hogy sikerült igazolni a hanghullámok segítségével terjedő energia hatását, nem csak egy régi rejtélyt oldottak meg, hanem más oszcillátorok megértését is elősegíthetik (hasonló szinkronizáció nem csak az ingáknál, metronómoknál, hanem az oszcilláló áramköröknél, rezgőköröknél is megfigyelhető).
Korábban egyebek mellett parányi légáramlatokkal vagy a tartófelület rezgéseivel magyarázták a jelenséget. Az alábbi látványos videón az látszik, ahogy 32 metronóm fokozatosan szinkronba kerül: