A könyvek gyógyító ereje
Az emberek már az ókorban is tényként kezelték a könyvek gyógyításra alkalmas hatásait. A görögök például a könyvtáraikban helyeztek el tájékoztató jellegű feliratokat, amelyek jelezték, hogy a látogatók lelket orvosló helyen tartózkodnak.
A biblioterápia, azaz a könyvterápia fogalmát először 1941-ben említik a Dorland-féle orvosi szótárban. Azonban már a 19. században felfedezték az olvasás pozitív hatásait azok az orvosok és pszichiátriai dolgozók, akik a Bibliát tanulmányozták. A könyvterápia mára egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pszichológusok, munkahelyi tanácsadók és szociális dolgozók között egyaránt.
A könyvek olvasása által a páciens képes azonosulni a történetekkel és karakterekkel, amely jelzi számára, hogy nincs egyedül a problémáival. A könyvterápia alkalmazása már megjelenik a munkahelyi tréningeken, iskolákban, de a kórházakban és börtönökben is.
A gyermekeknek és kamaszoknak szánt könyvek kiválóan segíthetik a fiatal korosztályt a személyiségük egészséges fejlődésében és a gondolkodás fejlesztésében.
A könyvválasztás saját személyiségünk alapján történik
Az olvasók az általuk választott könyvekben mindig találnak valamilyen azonosulási pontot, amely önmagukra emlékezteti őket. Az azonosulás létrejöhet a borítón található képi világ, a hátoldalon található rövid szöveg vagy az első oldalak olvasása által. A könyv olvasása során az olvasó megismerheti a karakterek problémáit és motivációit egyaránt.
Az olvasás közben újabb fontos kérdések merülhetnek fel, amelyekre életre szóló tanítással bíró válaszok születhetnek. A történet elejétől a végéig követhető cselekmény, amely fokozatosan bontakozik ki az olvasó számára.
A magánéletben előforduló problémák túlnyomó többsége nem számít egyedülállónak, ezért a könyvek kiváló forrást biztosítanak az életben történő események feldolgozására.
10 érv a könyvterápia hatékonysága mellett
1. Rövid távon is csökkenti a stresszt.
2. Több területen növeli a szókincset.
3. A hosszú távú memória mellett a rövid távú emlékezetet is fejleszti.
4. Segíti kialakítani a kritikus gondolkodás folyamatát.
5. Pénztárcabarát, akár ingyenes szórakozást biztosít.
6. Fejleszti az íráskészséget és a stilisztikai készségeket.
7. Fokozza a képzelőerő igénybevételét.
8. Segít pihentetőbbé tenni az alvást.
9. Csökkenti a depressziót.
10. Hozzájárul a megfelelő koncentrációs készségek elsajátításához.