A szélsőséges időjárás miatt a korábbi évekhez képest idén jóval több kátyú keletkezett az országos és önkormányzati utakon egyaránt. Az új, de mély kátyúk a legveszélyesebbek – éles peremük szálszakadást okozhat a gumiabroncsban, ami később durrdefekthez vezethet, de nem ritka a tengelytörés sem. Ilyenkor nyáron a két keréken közlekedők számára is komoly veszélyt jelenthetnek az úthibák.
Országosan több mint 160 000 kilométernyi út található, ebből a 30 ezer kilométeres állami közúthálózaton a hibás útszakaszok kijavításáért erre az évre különösen magas, 8,5 milliárd forint értékű kátyúzást tervezett be a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Az elhúzódó tél és a csapadékos időjárás miatt ebből július elejéig 3,6 milliárd forintot költöttek el.
Vadászat a kátyúkra
A Generali a Biztonságért Alapítvány több mint két hónappal ezelőtt indította Kátyúvadász elnevezésű programját, amelynek lényege, hogy egy webes és okostelefonos alkalmazás segítségével az autósok feltölthetik az őket leginkább zavaró kátyúk fotóit egy, a kátyú GPS koordinátáit is mutató térképre. A kátyúfigyelő egyrészről figyelmezteti az autósokat, mely utakon kell jobban odafigyelniük a vezetésnél, másrészt segítheti az útkarbantartók munkáját, megmutatva számukra, az autósok szerint hol van rájuk a legnagyobb szükség. A program eredményességét jól mutatja, hogy a honlapot több mint 7000 autós kereste fel eddig információért, a három legsúlyosabb kátyút vagy hibás útszakaszt pedig már ki is javította az országos közútkezelő.
A kezdeményezéshez eddig több mint 300 kátyúvadász csatlakozott, ők összesen 374 úthibát fotóztak le az ország szinte minden megyéjéből, döntő többségében helyi, önkormányzati utakra vonatkozóan. A legtöbb kátyút Pest megyéből töltötték fel, és a feltöltött kátyúk több mint negyede 50 méternél hosszabb útszakaszt érint. A feltöltött kátyúkat legnagyobb arányban Baranya megyében javították ki, de az Alapítvány által meghirdetett Legaktívabb Kátyújavító Térség Díjáért Nógrád megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is esélyes.
Ahogyan a Privátbankár megírta, sokan nem tudják, hogy ha kátyú okoz kárt az autóban, mit kell tenni, kihez kell fordulni. Fontos, hogy ilyen esetben nem az autótulajdonos saját biztosítóját, hanem az útszakasz biztosítóját kell keresni, és nagyon figyelmesen kell a dokumentációt elkészíteni. További részletek |
A Generali biztosítóhoz az idén eddig csaknem 500 kátyúkárt jelentettek be, összesen mintegy 120 millió forint értékben. A biztosító 2012-ben megközelítőleg 200 millió forint kártérítést fizetett ki kátyúkárok miatt, a keményebb és hosszabb tél miatt azonban 2013-ban 20 %-kal több kátyúkárra számít a társaság.