Pattanásosság, fokozott szőrnövekedés, hajhullás, izzadékonyság
A tartós hajhullás hátterében állhat a pajzsmirigy működési zavara. Ilyenkor egyéb tünetek is kísérhetik a problémát, például fáradékonyság, testsúlyváltozás, szívpanaszok és emésztési zavarok. Előfordul, hogy a nők esetében férfias típusú kopaszodásként jelentkezik a hajhullás és pattanásosság, valamint fokozott szőrnövekedés is társul mellé. Ilyen esetekben többnyire androgén hormon túlprodukció vagy policisztás ovárium szindróma áll a háttérben.
Hormonproblémák állhatnak az izzadékonyság mögött is. A fokozott verejtékezést okozhatja a pajzsmirigy túlműködése és a női nemi hormonszintek változása. Érdemes egy vizsgálat alkalmával kideríteni, hogy mi áll a fokozott izzadékonyság mögött, és megfelelő kezelés alkalmazásával orvosolni a problémát.
Elhízás, fogyás
A testsúllyal kapcsolatos problémák hátterében is lehetnek hormonproblémák. Amennyiben a megfelelő kalóriabevitel és a rendszeres testmozgás ellenére is jelentkezik súlygyarapodás, valószínűleg hormonproblémák okozzák. Például a pajzsmirigy alulműködése vagy a mellékvese fokozott cortisol elválasztása.
Nemcsak elhízást okozhatnak a hormonproblémák, hanem fogyást is. Amennyiben megfelelő kalóriabevitel mellett jelentkezik súlyvesztés, mindenképpen ki kell vizsgálni a problémát kiváltó okot. Az esetek többségében a pajzsmirigy túlműködése okozza a problémát. Amennyiben bármelyik tünetet észleled, jelentkezz be a Belvárosi Orvosi Centrum endokrinológiai szakrendelésére!
Női és férfi nemi működés zavarai
Hormonális problémák esetén a nőknél jelentkezhetnek menses zavarok, például a menstruációs ciklus megváltozása, valamint a megszokottnál több vagy kevesebb vérzés. Súlyosabb esetben nehezebb teherbeesést vagy meddőséget is okozhatnak a hormonproblémák.
Férfiak esetében a hormonproblémák okozhatnak potenciazavarokat, a férfi emlő megnagyobbodását, illetve meddőséget. A tünetek jelentkezése esetén mindenképpen érdemes kivizsgáláson részt venni. Miután megtalálta a szakember a probléma okát, az esetek többségében gyógyszeres kúrával, ritkábban pedig beavatkozással kezelik azt.