A nyári időszámítás október utolsó vasárnapján zárul majd. A nyári időszámítást 1976-ban, három évvel az egész világot megrázó első olajárrobbanás után vezették be Franciaországban. A hatóságok a lépést azzal indokolták, hogy így 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energiát lehet megtakarítani. Azóta több mint száz országban vették át a nyári-téli időszámítás rendszerét, többek között az egykori EGK tagállamai 1986-ban. 2000-ben az akkor már EU-országok úgy döntöttek, hogy meghatározatlan ideig folytatják az órák évente két alkalommal történő átállítását.
A március 16-i, pénteki munkaszüneti naphoz kapcsolódó átrendezés következményeként március 24-én szombaton is munkanap lesz: ez azt jelenti, hogy a mostani hétvége a szokásos 48 óra helyett mindössze 23 óráig fog tartani. Más kérdés persze, hogy a szombati munkanap mennyire lesz hatékony a hét többi munkanapjához képest...
A hétvégi óraátállítással "utolérjük" Amerikát: az Egyesült Államokban ugyanis már korábban meglépték az átállítást, így két héten keresztül egy órával előbbre tolódnak a hivatalos közlések az európai időhöz képest, és a Wall Street-i tőzsde is a szokásos 15:30 helyett magyar idő szerint a héten még 14:30-kor nyit.