Az év végén megszűnt a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz kerültek a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos stratégiai feladatok (az ellenőrzések szakmai felügyelete); a szaktárca felügyeli továbbá a két hatósági laboratóriumot és a magyarországi Európai Fogyasztói Központot. A fogyasztók az NFH helyett a területileg illetékes járási hivatalokban tehetik meg bejelentéseiket.
Az NFH jogutódja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a másodfokú ügyekben pedig országos illetékességgel a Pest Megyei Kormányhivatal jár el.
Már 197 helyen panaszkodhatunk
Az, hogy az elsőfokú fogyasztóvédelmi hatósági feladatok a kormányhivataloktól átkerültek a járási hivatalokhoz, azt is jelenti, hogy a vásárlók, a családok már 197 járásban kérhetnek közvetlenül fogyasztóvédelmi tanácsokat és intézhetik panaszaikat a járási hivatal fogyasztóvédelemmel foglalkozó munkatársainál, akik szükség esetén lefolytatják a hatósági eljárást - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Kara Ákos, az NFM infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára. Kara Ákos azt is hozzátette:
Az új struktúrától azt várják, hogy több fogyasztói, vásárlói problémát old meg, mivel több helyen lesz lehetőség az ügyintézésre. Így összességében a fogyasztóvédelem még közelebb kerül az emberekhez - mondta az államtitkár.
Mire ugrik idén a fogyasztóvédelem?
Az ellenőrzéseket a járási hivatalok munkatársai végzik a minisztérium által jóváhagyott éves ellenőrzési és vizsgálati program alapján. A hivatalok munkatársait ennek érdekében kiképezték, illetve oktatásuk folyamatosan zajlik - mondta az államtitkár.
2017-ben a tavalyi évhez hasonlóan 40 vizsgálatot és ellenőrzést végez a fogyasztóvédelem. Változatlanul kiemelt területnek számít az elsősorban az idős emberek megtévesztését célzó árubemutatók ellenőrzése, a gyermekgondozási és gyermekruházati termékek, játékok vizsgálata. Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár megemlítette, a gyermekjátékok között fokozottan figyelnek a mágneses és plüss termékekre.
A minisztériumnak – ahogy tavaly például a kalandparkok esetében – lehetősége van eseti jelleggel rendkívüli ellenőrzést elrendelni olyan fogyasztókat érintő probléma feltárása érdekében, mely azonnali beavatkozást igényel és a hatóság hatásköre kiterjed rá.
Kiemelt terület lesz 2017-ben a robbanásszerű bővülést mutató internetes kereskedelem - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A békéltető testületek is megmaradtak
Keszthelyi Nikoletta elmondta: az egyéni jogviták rendezéséhez továbbra is a megyeszékhelyen és fővárosban működő békéltető testületekhez kell fordulni. A békéltető testületek ismertségével együtt az eljárások száma is megnövekedett, így a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016 végén a hatékony vitarendezési munka elősegítése érdekében többletforrást biztosított számukra.
2015 óta egyébként nagyobb a súlya ezeknek a testületeknek: azóta kötelező a problémás ügyben érintett cégek részvétele az eljárásokban.
Kihez fordulhatok? A fogyasztók 2017-től panaszaikkal elsősorban a területileg illetékes járási hivatalokhoz fordulhatnak. A járási hivatalok elérhetőségei megtalálhatók a //jarasinfo.gov.hu/ honlapon. |