Sóval, kecsappal, egyesek fagyiba tunkolják – lássuk be, a sült krumplit mindenki szereti. Szerencsére ma már gyakorlatilag bárhol lehet kapni, nem mindegy azonban, hogy végül mit teszünk otthon olajba vagy a sütőbe. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal így a gyorséttermek hasábburgonyái után összesen 16 gyorsfagyasztott sültkrumplit is átfogó vizsgálatnak vetett alá. Márpedig valami probléma mindenhol akadt, ezt közölte a Nébih a Privátbankár.hu-val.
Véletlen egybeesés, hogy mind a 16 terméket külföldön gyártották. Mivel gyorsfagyasztott hasábburgonyaként árusítják őket, így meg kell felelniük a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak. Ezen egyébként három termék akadt fenn, ezekben túl sok volt a foltos krumpli, ezeket a forgalmazókat 500 ezer forint élelmiszer-ellenőrzési bírsággal sújtotta a hatóság. A só- és olajtartalom azonban minden esetben megfelelt, továbbá egyik krumpli sem volt növényvédő-szerrel vagy más vegyi anyaggal szennyezett.
Az a fránya csomagolás
A legtöbb probléma a csomagolások megfelelő jelölésével volt, 9 gyártó például nem tüntette fel a minőségbeli osztályozást a csomagon, ketten magasabb, egy pedig alacsonyabb kategóriába sorolta a termékét. A kilencből egyébként végül első osztályú krumplinak minősült a teszteken. Sok volt az elütés is, egy egykilós krumplit például 2,5 kilósnak címkéztek a hátoldalon, továbbá sok helyen hiányzott az elkészítési útmutató is.
A termékeket ezúttal is pontozták laikus és szakértő kóstolók, melynek összesített értékei alapján első lett a McCain Original hasábburgonyája. Második legjobbnak a Spar sajátmárkás termékét értékelték, míg harmadik helyen szintén egy sajátmárkás termék, a Metro Horeca Select French Fries zárt.
Csendes gyilkos vagy az egészség forrása? Egy friss kutatás szerint a túlzott krumplifogyasztás súlyosan egészségkárosítható lehet. Mások szerint az egész egy nagy humbug. Egy egészségesebb variáns azonban már megnyerte magának Amerikát, és hamarosan Európát is fenekestül felforgathatja. Ez az édesburgonya, köznapi nevén batáta. De honnan jön? És miért hívják burgonyának, ha semmi köze hozzá? A Privátbankár.hu cikkét a témában itt olvashatod. >>> |