Az öt budapesti Las Vegas Casinót, valamint Magyarország első, engedéllyel üzemelő online kaszinóját, a Vegas.hu-t üzemeltető LVC Diamond Kft. azt vizsgálta, milyen tényezők befolyásolják a szerencsejáték-függőség kialakulását a 18–30 évesek körében.
Kockázatok
A vizsgált korcsoportban magas az online szerencsejáték ismertsége: a megkérdezettek 84%-a hallott már róla, 44%-uk már ki is próbálta, és az utóbbiak közül 4% mondta azt, hogy nem lett belőle játékos.
A szerencsejátékot játszók 60%-a kockázati zónában lévőnek számít, míg a játékosok harmada problémás játékos, szerencsejáték-függő, azaz minden tizedik 18–30 éves számít veszélyeztetettnek! Közöttük felülreprezentáltak a férfiak, a családosak és a magukat a jobb anyagi helyzetűek közé sorolók. E csoport tagjai home office-ban akár munkamegbeszélés vagy a tanulás közben is játszanak – azaz a játékfüggőség egyik biztos jeleként szenvedélyük már a teljesítményüket is befolyásolja.
Nem a pénz motivál
A problémásnak tekintett játékosok célja kevésbé a nyeremény – csupán kétötödük jelölte meg ezt célként –, összességében inkább a siker élménye és a sikeres játék miatt érzett büszkeség, azaz egy adott érzelmi állapot elérése motiválja őket. „Az anyagi javak megszerzésénél erőteljesebb motiváció lehet a vegytiszta nyerésvágy. Ilyen esetben maga a versenyhelyzet a játék motorja” – mutat rá dr. Marjai Kamilla, a Semmelweis Egyetem adjunktusa, addiktológiai konzultáns.
„Az izgalmak fokozása olthatatlan hajtóerőként működik, ez pedig kockázatvállalással jár. Az újdonságkereső játékos nagy valószínűséggel élete egyéb területein is a dinamizmust választja a kiszámítható, kényelmes vagy változatlanságot ígérő választások ellenében”
– teszi hozzá.
Társas kapcsolatok: mennyiség vs. minőség
A felmérés megállapítja, hogy az online szerencsejátékosok általában nagy baráti és ismerősi körrel rendelkeznek, valamint gyakrabban fogyasztanak közösségimédia-tartalmakat a nem játszókhoz képest. Sőt, a problémás játékosok jellemzően aktív társasági életet élnek, de kapcsolataik felszínesebbek, és kevesebb időt töltenek családjukkal. Ezek miatt is érezheti azt harmaduk, hogy a kiterjedt baráti körük ellenére is magányosak.
„Nehéz megállapítani, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb: a játékszenvedély eredményezi-e a kapcsolatok elsivárosodását, vagy a gyenge minőségű kapcsolatok talaján szökken szárba a függőség” – véli dr. Marjai Kamilla. A szakember hozzáteszi:
„Az addikció súlyosbodásával egyre sűrűbbé válnak a kisebb-nagyobb hazugságok és ferdítések, a titkolózás, az addig fontos személyek hanyagolása. Szélsőséges esetben a függő teljesen elmagányosodik, önmagát kívülállónak látja, akár annak ellenére is, hogy népes szociális közegben mozog.”
Tudjon meg többet a szerencsejáték-függőségről és a megelőzés lehetőségeiről, látogasson el az Ez csak játék! (https://ezcsakjatek.hu) weboldalára.
A szerencsejátékban 18 éven aluli és sérülékenynek minősülő személyek nem vehetnek részt. A túlzásba vitt szerencsejáték mentálhigiénés problémákat okozhat, illetve szenvedélybetegség kialakulásához vezethet.