Bár egyre kevesebben terveznek külföldi nyaralást, azok, akik "kitartanak", döntően Európa déli országainak kedvelt üdülőhelyeit választják. Közülük vannak, akik Európai Egészségbiztosítási Kártyát váltanak, noha egyre több vele a probléma.
"A külföldi utazást tervezők elsősorban Dél-Európa felé veszik az irányt, ahol azonban a közelmúltban fennakadások jelentkeztek az Európai Egészségbiztosítási Kártya elfogadásával kapcsolatban” – figyelmeztet Horváth Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége Utasbiztosítási Bizottságának elnöke.
Gond lehet az állami kórházakban
Egyre gyakrabban érkeznek hírek arról, hogy a spanyol, görög, ciprusi vagy az olasz kórházakban és egészségügyi intézményekben időnként akadozik a kártya elfogadása. Az ok: ezekben az országokban – a nehéz gazdasági helyzet miatt – előfordul, hogy nehézségbe ütközik az állami kórházak és intézmények folyamatos finanszírozása. Olaszországban az is gondot okozhat, hogy az orvosok jelentős része nem szerződött le az állami intézményekkel, márpedig a kártya elfogadásának feltétele az állammal szerződött orvos általi ellátás.
„Bár az Európai Egészségbiztosítási Kártya korábban sem helyettesítette teljesen egy gondosan megválasztott utasbiztosítás meglétét, jelen körülmények között azoknak is át kell gondolniuk utazás előtt a biztosítási fedezetüket, akik rendelkeznek a kártyával” – magyarázza Horváth Péter.
Nem az első eset A Privátbankár már korábban is írt arról, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indított a spanyolországi, különösen a turisztikai területen elhelyezkedő kórházakkal szemben, amiért azok az EHIC kártya elfogadása helyett utasbiztosítás, illetve hitelkártya információkat kérnek a külföldi páciensektől. Részletek |
Drága a búvárkodás
A nyári időszakban sokan utaznak a tengerhez búvárkodni. Akik ilyen céllal utaznak a tengerhez, vagy akár csak hobbiszinten próbálnák ki a búvárkodást, mindenképp érdemes tájékozódniuk, hogy utasbiztosításuk tartalmaz-e erre a tevékenységre vonatkozó fedezetet. Egy rosszul sikerült merülés utáni, úgynevezett „keszonos mentés” akár több százezer forintba is kerülhet, amit biztosítás híján saját zsebből kell kifizetni.
Nyári szünet a biztosításban is Olcsó, mégis népszerűtlen a balesetbiztosítás. Százból hat ember szerződik, pedig egy-egy szolgáltatás már napi 50 forintért is elérhető. Sokan nem is hallottak a lehetőségről, számolt be róla a Privátbankár. |
Az utasbiztosítások mindegyikéhez egyébként asszisztencia-szolgáltatás is tartozik, amely éjjel-nappal, magyar nyelven áll a bajba jutottak rendelkezésére. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bármilyen kár, baleset vagy akár csak kérdés esetén is a biztosított a nap bármely szakában telefonos segítséget kaphat vagy bejelentheti kárát.
Mire jó az Egészségbiztosítási Kártya?
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya az EU 27 tagországában, valamint Liechtensteinben, Izlandon, Norvégiában és Svájcban használható. Garantálja, hogy az azzal rendelkező európai uniós polgárok ugyanúgy hozzáférjenek a közegészségügyi ellátáshoz, mint az adott ország állampolgárai. A kártya birtokosa ugyanolyan feltételekkel és költségek fizetésével (bizonyos országokban ingyenesen) részesül ellátásban, mint az adott országban biztosítással rendelkező személyek.
Az Európai Egészségbiztosítási Kártya nem helyettesíti az utasbiztosítást. A kártya nem jogosít fel magánfinanszírozású egészségügyi ellátás igénybevételére, és segítségével nem fedezhetők az olyan költségek, mint például a visszaútra szóló repülőjegy, vagy az ellopott/elveszített vagyontárgyak értéke. A kártyával nem fedezhetők továbbá a kifejezetten orvosi kezelés igénybevétele céljából történő külföldi út költségei.
Az EHIC célja elsősorban tehát a külföldön történő sürgősségi ellátás biztosítása, azonban kiterjed a meglévő betegségek kezelésére is, amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy a kezelés nem várhat addig, amíg a beteg hazaér.